fbpx

Zmiana sposobu postrzegania siebie pomaga nam zmienić nawyki

Popularnym postanowieniem noworocznym jest zmiana trybu życia i zdrowe odżywianie. Często jednak kończy się tylko na postanowieniach. Naukowcy sugerują, że kluczem do sukcesu może być to, jak postrzegasz i definiujesz samego siebie.

Decyzja o zdrowszym trybie życie jest zawsze trafna, jednak niełatwo jest być jej wiernym. Nie pomagają w tym codzienne obowiązki czy przyzwyczajenia. Aby wytrwać w postanowieniu, jeść zdrowe, zbilansowane posiłki o regularnych porach, pomóc nam może własna wyobraźnia. Opisane na łamach magazynu “Self & Identity” badania Amandy M. Brouwer i Katie E. Mosack sugerują, że wyobrażenie lepszej wersji siebie, w tym przypadku człowieka odżywiającego się regularnie i zdrowo, może być kluczem do faktycznej zmiany zachowania.

Badaczki sprawdzały, czy koncepcja postrzegania samego siebie przez jednostkę może stanowić narzędzie do zmiany jej nawyków żywieniowych. Wysunęły hipotezę, że im bardziej jednostka identyfikuje się z konkretną rolą, tym silniejsze przejawia zachowania do niej przypisane. Czyli kreując się przed samym sobą na zdrowo odżywiającą się osobę, mamy większe szanse na dotrzymanie postanowienia, na przykład dotyczącego zdrowego odżywiania.

WE badaniu wzięło udział 124 kobiet, każdej wręczono informator i poproszono, aby stworzyły dziennik żywienia na okres 6 tygodni.

Następnie kobiety podzielono na trzy grupy. Pierwsza miała zapewnione podstawowe materiały informacyjne odnośnie ogólnych zasad zdrowego żywienia, drugiej przypisano rolę grupy kontrolnej a kobiety w trzeciej grupie poproszono, aby stworzyły 6 „sprawozdań tożsamościowych”.

Owe “sprawozdania tożsamościowe” miały wynikać z zamiarów każdej z badanych. Jeśli przykładowo chciała w swojej diecie umieścić więcej owoców, badaczki zachęcały ją, aby myślała o sobie jako o osobie żywiącej się owocami. Jeśli chciały natomiast zmniejszyć ilość napojów gazowanych, sugerowano jej, aby wyobraziła siebie jako “osoba pijąca mało napojów gazowanych”.

Wyniki wykazały, że zmiana postrzegania samego siebie ma spory potencjał w kwestiach zdrowego żywienia. Kobiety z trzeciej grupy trzymały się swoich postanowień i jadły albo więcej owoców, albo piły mniej napojów itp.. Ponadto spożywały ponadto o jedną zdrową porcję jedzenia więcej aniżeli ich koleżanki z pozostałych grup, które w miarę upływu kolejnych tygodni coraz gorzej się odżywiały.

Kobiety, które Brouwer i Mosack motywowały i zachęcały do zmiany postrzegania się, dodatkowo utwierdzały badaczki w przekonaniu, że miały rację. Wiele z nich podkreślało, że dzięki temu łatwiej i chętniej dopasowywały się zachowaniem do określonej roli, dokonując zgodnych z daną postawą wyborów żywieniowych. Nawet jeśli wybór nie był zainteresowanym „na rękę”, kobiety decydowały się na niego, aby nie wypaść z przyjętej roli.

Źródło: sciencedaily.com

Polecamy:2

Zapewne rozumiesz już, że ludzki umysł jest w stanie wywołać lub spotęgować chorobę i w  ten sam sposób jest również w stanie tę przypadłość zwalczyć. Nie warto więc za swoje dolegliwości winić ślepy los i użalać się nad sobą. Tylko osoby o otwartym umyśle i takie, które są w stanie spojrzeć na kwestie zdrowotne z innej perspektywy, a także uwierzyć w potęgę i potencjał swojego umysłu, skorzystają w nieprawdopodobny wręcz sposób na tej lekturze.

[..]

Zdrowie i sukces są nieodłączną parą. Bez tego pierwszego nie osiągniesz drugiego. Zaś poświęcając to pierwsze dla tego drugiego, tak naprawdę nigdy nie zaznasz go w pełni. Myśląc w kategoriach swojego sukcesu, nie zapominaj, by również myśleć w kategoriach zdrowia. Zadbaj o to, a zobaczysz, że Twoje ciało odwdzięczy Ci się większa sprawnością, efektywnością w pracy i możliwościami czerpania z życia tego, co najlepsze. Człowiek sukcesu to przede wszystkim CZŁOWIEK ZDROWY. Jeśli jesteś w stanie przyciągać do swojego życia sukces, dlaczego nie zacząć od przyciągania zdrowia? 

Zapraszamy do sklepu >>

Dodaj komentarz