fbpx

W Łodzi urodziły się bliźnięta o różnym kolorze skóry

W szpitalu im. Rydygiera w Łodzi przyszła na świat nietypowa para bliźniąt. Noworodki mają różne kolory skóry. Rodzice bliźniaków, mama Feumi Wanji Ornella Diana oraz tata Minkoumou Noumi Alex Franck, pochodzą z Kamerunu, oboje mają ciemną skórę. Pani Ornella Diana studiuje w Łodzi.

Według lekarzy, w przypadkach różnokolorowych bliźniąt nie ma żadnej tajemnicy. Maleńka Joanna jest albinoską, co oznacza, że jej skóra nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, który decyduje o kolorze skóry. Bliźnięta są dwujajowe, więc przypadek ten nie dotyczy Jasona.

Narodziny bliźniąt o różnych kolorach skóry nie były dla rodziców zaskoczeniem. Pani Ornella spodziewała się, że któreś z jej dzieci może mieć jasny kolor skóry, ponieważ ma dwóch braci i wuja, którzy również urodzili się z albinizmem. Ojciec bliźniaków w dalszej rodzinie także miał takich krewnych.

Rodzice nie kryją radości

Rodzice są zachwyceni swoimi maluchami. Jak podkreśla ich tata, kolor skóry nie ma znaczenia.

Joanna i Jason najprawdopodobniej zamieszkają w Polsce. To dla malutkiej Joanny jest to o wiele lepsze środowisko niż Afryka. Jasna skóra albinosów jest bardziej wrażliwa na słońce.

Za różnorodność bliźniąt odpowiada jeden gen

Albinizm przejawia się jasną, pozbawioną pigmentu skórą. Powodem są zaburzenia w tworzeniu melaniny. Przypadłość ta przekazywana jest genetycznie. Gen odpowiadający za albinizm jest recesywny, co oznacza, że cecha jest widoczna tylko wtedy, gdy dziecko odziedziczy gen po obojgu rodzicach.

Choć bliźnięta o różnych kolorach skóry rodzą się niezwykle rzadko, doktor Janusz Lasota, konsultant oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. Rydygiera, nie widzi w nich niczego niezwykłego.

To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa – mówi dr Lasota.

Źródło: echodnia.eu

Dodaj komentarz