fbpx

W najbliższych dniach na nocnym niebie będzie można obserwować aż dwa roje meteorów

W najbliższych dniach na nocnym niebie będzie można obserwować aż dwa roje meteorów. Chodzi o Drakonidy oraz Orionidy, które osiągną swoją maksymalną aktywność odpowiednio 8 i 21 października.

Jako pierwszy szczyt aktywności osiągną Drakonidy, który będzie trwał od 6 do 10 października. Astronomowie zalecają rozpoczęcie obserwacji wieczorem 8 października, tuż po zachodzie Słońca i przed północą. W różnych latach, w ciągu godziny mieszkańcy Ziemi mogli obserwować od 20 do 500 meteorów wylatujących z promienistego strumienia w konstelacji Draco.

Meteory z roju Drakonidów są czerwonawe i bardzo powolne, ta cecha pomaga odróżnić prawdziwy deszcz meteorów od przypadkowych bolidów powstających z zabłąkanych kosmicznych skał. Podczas maksimum Drakonidów, Księżyc, który właśnie przekroczył fazę nowiu, nie zakłóci obserwacji meteorów. Warunki do obserwacji powinny być sprzyjające.

Z kolei deszcz meteorów z roju Orionidów rozpoczyna się corocznie 2 października i potrwa do 7 listopada. Został nazwany na cześć konstelacji Oriona, w której znajduje się jego promień. Naukowcy przypisują ten strumień zdarzeniom o średniej sile, dającym do 20 meteorów na godzinę. W nocy 22 października rój osiągnie maksymalną intensywność.

Meteory z roju Orionidów są dość szybkie i często zostawiają widoczne ślady na niebie. Zazwyczaj są one białe, ale czasami trafiają się również meteory czerwone, niebiesko-zielone, żółte i pomarańczowe. W okresie maksimum Orionidów Księżyc jest blisko fazy pełni  i może znacząco zakłócić obserwacje, dlatego warunki do obserwacji Orionidów w 2021 r. są raczej niekorzystne.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

One thought on “W najbliższych dniach na nocnym niebie będzie można obserwować aż dwa roje meteorów

Dodaj komentarz