fbpx

Jaskarawe kolory i duże znaki. Osiedle przyjazne seniorom

W Singapurze powstał projekt, który pomoże seniorom i osobom cierpiącym na demencję w bezpiecznym i samodzielnym poruszaniu się po okolicy.

W osiedlach zamieszkiwanych przed duży odsetek seniorów opracowano przyjazne dla osób cierpiących na demencję rozwiązanie orientacyjne stosując kolory i duże znaki.

System ma wspierać łatwą nawigację pomiędzy blokami mieszkalnymi i kluczowymi udogodnieniami wokół osiedli, zwłaszcza w strefach o dużym natężeniu ruchu.

22% populacji Singapuru ma już ponad 60 lat, a instytucje służby zdrowia martwią się, że do 2050 roku może być nawet 158 000 osób z demencją.

kolor

Na podstawie badań mających na celu określenie potrzeb osób starszych i cierpiących na demencję, powstałe rozwiązanie w zakresie orientacji przestrzennej obejmuje podział obszarów na strefy za pomocą kolorów i symboli, a także  system oznakowania, który umożliwia łatwe rozpoznanie przestrzeni.

Bloki mieszkalne zostały podzielone na strefy, a każdej z nich przypisano odważny kolor – czerwony, zielony lub niebieski. Kolory stref zostały namalowane na elewacji bloków wraz z numerami bloków, które zostały wyeksponowane dużą czcionką, dzięki czemu są czytelne z daleka.

Inne cechy projektu to wielkoformatowe ściany graficzne i oznakowanie słupów, które zawierają elementy kierunkowe, uniwersalne ikony, jak również szablonowe symbole ananasów, ryb tropikalnych i drzew kauczukowych, wybrane ze względu na ich bliskie skojarzenia z dziedzictwem tego obszaru.

Te proste, ale charakterystyczne wskazówki obrazkowe  służą jako wizualne kotwice dla wyraźnej identyfikacji według strefy kolorystycznej i są umieszczone w miejscach wspólnych, takich jak hole wind i klatki schodowe. Dodatkowo, oznaczenia kierunkowe na aluminiowych panelach zostały zintegrowane z betonowymi siedzeniami, które służą jako miejsca odpoczynku dla starszych mieszkańców.

kolor

Na ulicach, bariery odwodzą zdezorientowanych starszych mieszkańców od wędrowania w kierunku głównych dróg, a także służą jako bariery dla rowerzystów, którzy są instruowani, aby w tym miejscu zsiadać i prowadzić swoje rowery.

Taki system oznakowania został bezproblemowo zastosowany w istniejącej infrastrukturze, tworząc przyjazne dla społeczności podejście, które stawia na pierwszym miejscu dobro osób starszych.

Miejscowi opiekujący się starszymi krewnymi w okolicy zauważają, że istnieje możliwość wprowadzenia ulepszeń, na przykład znaki na słupkach są pokryte być może zbyt dużą ilością informacji.

kolor
Oprócz dużych czcionek i jasnych instrukcji niektóre znaki lub fasady budynków są pokryte dużymi malowidłami przedstawiającymi codzienne rzeczy i miejsca. Przedstawiają one takie rzeczy jak ang ku kueh, tradycyjne ciasto w kształcie skorupy żółwia, które może pomóc w prowadzeniu kogoś do piekarni.

 

 

Zobacz też:

Alzheimer i demencja rekordowo rzadkie wśród mieszkańców Amazonii

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “Jaskarawe kolory i duże znaki. Osiedle przyjazne seniorom

Dodaj komentarz