fbpx

Wielka Brytania – oficjalna, nowa metoda leczenia: czytanie na receptę

Stany lękowe, niepokój, ataki paniki czy depresję dotychczas leczono za pomocą leków lub psychoterapii. To jednak zmieni się w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono nową metodę leczenia – czytanie!

Jak donosi „The Christian Science Monitor”, pacjentom z lekkimi i umiarkowanymi problemami emocjonalnymi lekarze ogólni będą wypisywać recepty na podręczniki do samopomocy. Na liście zalecanych pozycji znalazło się 30 tytułów, które znajdą się w bibliotekach w całej Anglii.

A wszystko za sprawą fundacji charytatywnej Reading Agency, która pracowała nad projektem od roku. Sam projekt poparły między innymi Ministerstwo Zdrowia i Royal College. „Przybywa dowodów, które pokazują, że czytanie o samopomocy może pomóc wydobrzeć ludziom z pewnymi przypadkami emocjonalnych problemów” – powiedziała o idei projektu Miranda McKeraney, dyrektor wykonawczy Reading Agency.

Anglia nie jest odosobniona w staraniach poprawy samopoczucia psychicznego swoich mieszkańców w ten nietypowy sposób. Podobne rozwiązania wprowadziły Walia, Dania i Nowa Zelandia. Walia była prawdziwym pionierem nowatorskiej metody leczenia. W stolicy księstwa, Cardiff, książki na receptę wprowadzono już w 2003 roku, a w 2005 projekt objął całą Walię. Obecnie wypożycza się tam rocznie 30 tysięcy podręczników samopomocy, które na listach najczęściej wypożyczanych książek okupują pierwszą dziesiątkę.

 

Czytaj więcej na: booklips.pl

Dodaj komentarz