fbpx

Po 14 latach wrócił do niego zagubiony portfel

Mieszkający w małej wiosce na wschodzie Chorwacji Ivica Jerkovic nie dowierzał własnym oczom, kiedy listonosz przyniósł mu paczkę w której znalazł z zawieruszony przed 14 latami portfel. Zagadkowy znalazca nie zdradził nigdzie swoich danych. W środku poza nieaktualnym już kompletem dokumentów, ukrywała się przewrotna niespodzianka. Portfel trafił do właściciela znacznie pełniejszy, niż przed zniknięciem.

„Na początku myślałem, że to jakiś żart, więc poszedłem sprawdzić, czy nadplanowe pieniądze to nie fałszywki” – opowiada o swoim niezwykłym szczęściu Ivica. „To najwspanialszy prezent świąteczny, jaki ktoś mógł mi dać!”.

Wraz ze zgubionym ponad dekadę temu portfelem, Jerkovic stracił 2000 niemieckich marek (około 1000 euro). Wypłacił tę kwotę z banku zaledwie kilka chwil wcześniej – miał ją przeznaczyć na naprawę dachu w swoim domu.

2

Finansową katastrofę Chorwatowi przyniosła impreza ze znajomymi. Mężczyzna bezmyślnie zabrał na nią oszczędności. To nie mogło skończyć się dobrze. Ivic nie pamięta, czy jego portfel zginął mu z oczu jeszcze w trakcie balangi, czy może w trasie do szpitala, gdzie musiał odwieźć chorego przyjaciela. Zaskórniaki jak gdyby rozpłynęły się w powietrzu.

Odzyskany w zeszłym tygodniu portfel zawierał aż 1500 franków szwajcarskich (1440 euro). Ktokolwiek opiekował się nim przez ostatnie 14 lat dołożył więc do niego własną gotówkę. I to w nielokalnej walucie. Kto wie przez jakie ręce przebyła i jakie historie spotkały zaginioną sakiewkę.

3

Pięćdziesięcioletni Jerkovic wierzy, że anonimowy znalazca jego portfela wydał odkryte w nim pieniądze na pilne potrzeby. Kiedy miał już jak oddać „pożyczone” fundusze, zrobił to uczciwie, doliczając odsetki.

„Myślę, że te banknoty go uratowały. Potem przez lata siedział i liczył, jaką kwotę wypadałoby mi zwrócić. Nie mam pojęcia, co innego skłoniłoby go do przetrzymywania mojej własności tak długo” – żartuje Ivica – „Chciałbym, żeby się ze mną skontaktował. Przecież to najlepszy osobisty bankier w całej Chorwacji!”.

Dodaj komentarz