fbpx

Polscy uczniowie zbudowali robota, który zwyciężył w turnieju w Chinach

First Robotics Competition jest prestiżowym konkursem w konstruowaniu robotów, organizowanym co roku dla szkół z całego świata. Celem organizatorów jest rozpowszechnianie wiedzy o nowych technologiach. Uczniowie z Kraśnika biorą udział w tym konkursie po raz trzeci. Reprezentowali Polskę w dziesięcioosobowym składzie.  To jedyna polska drużyna biorąca udział w tych zawodach.

Drużyna powstała z inicjatywy emerytowanego specjalisty automatyki przemysłowej – Ryszarda Kuśmierczyka, który na co dzień przebywa w kanadyjskim Windsor. Na budowę robota młodzi konstruktorzy mieli pięć tygodni. Aby urządzenie mogło wziąć udział w zawodach, musiało spełniać kilka warunków, w tym między innymi wykonywać określone przez organizatorów zadania.

Drużyna “Spice Gears – Team 5883” wystartowała w dwóch regionalnych turniejach odbywających się w Chinach – najpierw w Shenzen, a później w Szanghaju. Podczas szanghajskiego turnieju głównego jednego z opiekunów drużyny Dariusza Głuchowskiego uhonorowano nagrodą Woodie Flowers Finalist Award, wręczanej dla najlepszego mentora zawodów.

Dzięki zwycięstwu w Shenzen Polacy zakwalifikowali się do finałowych rozgrywek w amerykańskim Detroit, które będą rozegrane w tym roku – poinformował na swojej stronie internetowej polski konsulat chińskiego miasta Kanton.

W konkursie brało udział 50 drużyn z całego świata. To pierwszy tak duży sukces drużyny z Kraśnika. Na koncie Spice Gears mają jednak również inne osiągnięcia,  srebrny medal na ubiegłorocznych robotycznych igrzyskach olimpijskich FIRST Global Challenge w Waszyngtonie.

Finał zawodów w Detroit odbędzie się 25 kwietnia i potrwa cztery dni.

To trudny moment dla nas, mentorów, bo musimy szybko zorganizować budżet na ten wyjazd. Dotąd sponsorzy byli bardzo łaskawi i liczymy na to, że znajdą się chętni do wsparcia Spice Gears podczas najważniejszego z ich dotychczasowych występów – poinformował Andrzej Maj, starosta kraśnicki, który wraz z drużyną przebywa w Chinach.

Źródło: facebook.com/spicegears/

Dodaj komentarz