fbpx

Jak uniknąć depresji? Polscy badacze wskazali pewien związek

Polscy uczeni opublikowali nowe wyniki badań na temat depresji w czasopiśmie naukowym “International Journal of Public Health”. W artykule pojawiły się teorie poparte wnioskami na temat związku zapadalności na depresję z jakością posiadanych związków.

Zdaniem polskich badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Leona Koźmińskiego samotność predysponuje nas do zachorowania na depresję, czyli czwartą najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną na świecie. Brak silnych związków z ludźmi sprawia, że ryzyko zachorowania wzrasta aż o 30 proc.

Zadowolenie z przyjaźni i dobrych relacji z innymi, a także satysfakcjonujące kontakty z osobami, które można poprosić o pomoc, zmniejszały ryzyko zarówno zdiagnozowanej depresji, jak i stanów lękowych – wyjaśniła autorka publikacji dr hab. Dorota Węziak-Białowolska.

Ankietowani uczestnicy badania mieli zaznaczać, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniami typu: “czuję więź ze społecznością wokół mnie” lub “ludzie wokół mi ufają”. Po analizie danych medycznych zebranych od 1200 osób będących pracownikami amerykańskiej korporacji badacze wysunęli następujące wnioski:

Dobre kontakty ze współpracownikami oraz silne więzi partnerskie i rodzinne mogą o 27 proc. obniżyć ryzyko wystąpienia depresji i o 18 proc. obniżać poczucie lęku i niepokoju.

Również te osoby, które deklarują bycie rozumianym przez otoczenie mają o 17 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na depresje. Uczestnicy, którzy oświadczali, że czują się samotni, byli w najwyższej grupie ryzyka – prawdopodobieństwo zapadnięcia na groźną chorobę wzrastało o 32 proc.

Przypomnijmy, że wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na depresję choruje obecnie ok. 350 milionów ludzi na świecie. Zdaniem ekspertów liczba ta może wzrosnąć w najbliższych latach.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: PoradnikZdrowie.pl

 

 

 

Dodaj komentarz