fbpx

Parowozy wróciły na regularne linie, wożą pasażerów po Wielkopolsce

Na wielkopolskie tory powracają regularnie kursujące pociągi prowadzone przez lokomotywę parową. Przejażdżki parowozem można odbyć na trasach Wolsztyn-Leszno oraz Wolsztyn-Poznań.

Parowozownia Wolsztyn wraz z Kolejami Wielkopolskimi przywraca regularne połączenia parowozami. To atrakcja nie tylko dla mieszkańców Wielkopolski, ale także turystów z całego świata. Parowozownia w Wolsztynie jest jedyną na świecie czynną parowozownią, która nadal obsługuje przewozy na regularnych liniach. W tym roku obchodzi swe 110-lecie istnienia.

Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy trzy lata temu. Ich powrót jest możliwy dzięki powstaniu w 2016 roku instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn. Spółka Koleje Wielkopolskie poinformowała, że od poniedziałku w dni robocze cztery pociągi na dobę będą jeździć na trasie Wolsztyn – Leszno. Natomiast w soboty cztery pociągi na dobę będą kursować między Wolsztynem a Poznaniem.

“Wreszcie parowozy mogą pokazać, co potrafią – mówi jeden z maszynistów, wyraźnie zadowolony z takiego obrotu spraw. Jak przyznaje, w trakcie pierwszego porannego kursu, po godzinie 6, frekwencja dopisała. Niektórzy tę okoliczność potraktowali sentymentalnie. – Stare czasy się przypominają -“ przyznaje pasażerka pociągu.

Pojawili się też goście z zagranicy. Przyjechali specjalnie na tę okazję.

“Jesteśmy tu, żeby zobaczyć “zmartwychwstanie” linii, ponieważ jest ona unikalna w skali światowej” – mówi miłośnik kolei z Niemiec.

Pociągi, które obsługują linie zostały wyposażone w odpowiednie wagony, które zapewniają pasażerom porównywalny do tradycyjnych pociągów komfort i standard podróżowania. Parowozy mają ponad 60 lat i około 120 ton wagi, rozwijają prędkość do 100 km/h.

Źródło: materiały prasowe

 

Dodaj komentarz