fbpx

Kalendarz zjawisk na niebie, na które warto zwrócić uwagę w 2024 roku

Dla miłośników astronomii rok 2024 zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Nadchodzące 12 miesięcy zaoferują okazje do obserwacji i podziwiania kosmicznych zjawisk. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym obserwatorem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z oglądaniem nieba, rok 2024 będzie pełen fascynujących wydarzeń. W tym krótkim przewodniku znajdziesz wybrane, najbardziej oczekiwane zdarzenia astronomiczne tego roku, które warto zaznaczyć w swoim kalendarzu.

3 MARCA: Gwiazda Antares blisko Księżyca

Tego dnia wystąpi zjawisko pozycjonowania Księżyca przed gwiazdą Antares, z najlepszym punktem obserwacji w południowo-wschodniej części USA około 3:00 nad ranem.

20 MARCA: Nadejście równonocy wiosennej

W dniu 20 marca o 4:06 będzie miała miejsce równonoc wiosenna, charakteryzująca się wschodem Słońca równo na wschodzie i zachodem na zachodzie. Druga równonoc w roku przypada 22 września o 14:43.

24 MARCA: Merkury nad horyzontem

24 marca to doskonała okazja do zobaczenia Merkurego, który osiągnie swoją największą elongację wschodnią, będąc wysoko nad horyzontem po zachodzie słońca.

8 KWIETNIA: Całkowite zaćmienie Słońca

To wyjątkowy dzień, gdy Księżyc zasłoni Słońce, tworząc całkowite zaćmienie. Cień Księżyca będzie wąski, przebiegając przez północnoamerykański kontynent.

20 KWIETNIA: Bliskość Jowisza i Urana

W tym dniu Jowisz i Uran będą widoczne blisko siebie, oddzielone o pół stopnia, z Uranem pojawiającym się jako zielonkawa gwiazda na prawo od Jowisza po zmroku.

5 LIPCA: Ziemia w aphelium

5 lipca o 6:06 nasza planeta znajdzie się w najdalszym punkcie od Słońca, oddalona o 152 mln kilometrów.

12 SIERPNIA: Perseidy

Noc 12 sierpnia przyniesie spektakularny deszcz meteorów Perseidów, z około 60 meteorytami na godzinę.

8 WRZEŚNIA: Saturn w opozycji

W tej nocy Saturn będzie w opozycji, co sprawi, że będzie widoczny przez całą noc, a obserwacja pierścieni planety będzie możliwa za pomocą teleskopu.

18 WRZEŚNIA: Superksiężyc

Podczas pełni 18 września, Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, wydając się o 10% większy niż zwykle.

7 GRUDNIA: Jowisz w opozycji

7 grudnia Jowisz wzniesie się na nocne niebo, oferując doskonałą widoczność przez całą noc.

13 GRUDNIA: Geminidy

Mimo pełni Księżyca, noc 13 grudnia będzie dobrą okazją do obserwacji roju meteorów Geminidów.

Pozostałe zjawiska astronomiczne w 2024

W 2024 roku będziemy świadkami wzmożonej aktywności słonecznej, możliwości obserwacji Wenus po zmroku w czerwcu, a także bliskości Komety 12P/Pons-Brooks w czasie kwietniowego zaćmienia, widocznej przez lornetkę.

Dodaj komentarz