fbpx

Internauci ratują od ruiny bajkowy, 13-wieczny zamek

Organizatorzy akcji mającej na celu uratowanie średniowiecznego zamku La Mothe-Chandeniers mogą mówić o wielkim sukcesie. Dzięki pomocy darczyńców z całego świata udało się zebrać kwotę 1,6 mln euro, dzięki czemu ta niesamowita i klimatyczna budowla zostanie uratowana od całkowitej ruiny.

Zamek leży wśród lasów i pól niedaleko miasteczka Les Trois-Moutiers w regionie Poitou-Charentes w Nowej Akwitanii, około 200 km na zachód od Paryża. O akcji uwieńczonej sukcesem możemy przeczytać w mediach na całym świecie.

Początkowo zamek należał do rodziny Baussay, miały w nim miejsce wydarzenia, które uwiecznione zostały między innymi w opowiadaniu  Jarosława Iwaszkiewicza “Matka Joanna od Aniołów”, 1961 roku powstała również głośna ekranizacja.

W średniowieczu zamek dwukrotnie został zdobyty przez Anglików. Podczas rewolucji francuskiej w 1789 roku został splądrowany. Od tamtego czasu przechodził z rąk do rąk, należał między innymi do rodziny Rochechouart, jednego z najstarszych francuskich rodów .
W XIX wieku przeprowadzono w nim duży remont, nadający budowli jej obecny charakter.  Niestety w 1932 roku, tuż po założeniu przez kolejnych właścicieli centralnego ogrzewania, zniszczeń dokonał pożar. To, co ocalało, od tamtej pory popada w ruinę.

Dzięki zorganizowanej przez lokalne stowarzyszenie Adopte un Chateau (Adoptuj zamek) udało się zebrać 1,6 mln. euro. To dość pieniędzy na odkupienie zamku od ostatniego właściciela, którym jest 82-letni mieszkaniec okolicy. Właściciel zażyczył sobie miliona euro, pozostała kwota przeznaczona zostanie na odrestaurowanie malowniczej budowli i otwarcie jej dla zwiedzających. W sumie do akcji przyłączyło się 25 tys. osób z 115 krajów.

– To rekord we Francji i prawdopodobnie w Europie w kategorii sumy zebranej przez taką liczbę wpłacających – powiedział we wtorek szef Dartagnans, Romain Delaume.

Każdy darczyńca otrzyma udziały w firmie, która ma powstać z początkiem roku. Udziałowcy będą mieli wpływ na kształt renowacji, będą mieli także pierwszeństwo wśród zwiedzających.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona wizja lokalna, mająca na celu ocenię skali zniszczeń, następnie miejsce zostanie zabezpieczone w oczekiwaniu na początek prac remontowych.

Nie wiadomo jeszcze w pełni, jak będzie wyglądała przyszłość zamku, być może powstanie tam “laboratorium współpracy twórczej” lub hotel.

Źródło: materiały prasowe, fot. dartagnans.fr

Dodaj komentarz