fbpx

Rekord wysokości! Nowa stacja pogodowa na szczycie Mount Everestu

14 alpinistów z Chińskiej Akademii Nauk zainstalowało osiem automatycznych stacji meteorologicznych na najwyższej górze świata. Najwyżej położona stacja na świecie została zlokalizowana na wysokości 8800 metrów nad poziomem morza, a więc zaledwie 50 metrów poniżej szczytu Mount Everestu.

Dzięki tej instalacji został pobity został dotychczasowy rekord najwyżej położonej stacji pogodowej, który w 2019 roku ustanowiła ekspedycja brytyjsko-amerykańska. Urządzenia pomiarowe zamontowano wtedy na trzech wysokościach – (pierwsza stacja umieszczona została wówczas na wysokości 6464 metrów n.p.m. w obozie drugim. Druga stacja stanęła na wysokości 7945 metrów w obozie czwartym. A trzecia, wcześniej najwyżej położona stacja meteorologiczna na naszej planecie, na 8430 metrach, a więc zaledwie 300 metrów poniżej szczytu Everestu.

Chińska stacja meteo znalazła się 370 metrów wyżej i podobnie jak jej poprzedniczki i od teraz będzie stanowić cenne źródło informacji o zachowaniu południowoazjatyckiego prądu strumieniowego, który kształtuje pogodę w tej części świata.

Dzięki danym pogodowym na żywo będzie można lepiej i bezpieczniej planować wyprawy na najwyższą górę świata. Wspinacze będą mogli określić, czy aura jest odpowiednia na atak szczytowy, czy też lepiej poczekać na jej poprawę.

Stacja wyposażona jest w dwa wiatromierze, czujnik temperatury i wilgotności względnej, dodatkowy czujnik temperatury, czujnik promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, a także dwie skrzynie z barometrem, bateriami i rejestratorem danych. Dodatkowo staja ważąca 50 kilogramów ma instalację odgromową, antenę radiową, panele słoneczne i urządzenie do wysyłania danych za pomocą satelity.

 

Źródło: twojapogoda.pl

Dodaj komentarz