Czy telefon na kartę się opłaca?
Kwestie związane z budżetem dla wielu osób są kluczowe podczas wybierania telefonu na kartę. Tylko co to właściwie oznacza? Czy najważniejsza jest cena samego smartfona, czy np. propozycje oferowane przez wybranego operatora w zakresie usług komunikacyjnych? A może ewentualne koszty związane z poszerzaniem dostępnych w danej ofercie opcji? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie telefonu na kartę i oceń samodzielnie opłacalność takiego wyboru!
Telefon na kartę = elastyczność i wygoda
Jeśli chodzi o zalety telefonów na kartę, wiele osób jako główny pozytyw w kontekście budżetowym uznaje przede wszystkim elastyczność. W jednym miesiącu można wykupić doładowanie za 10 zł, zaś w drugim za 100 – wszystko zależy od bieżących potrzeb. To bardzo wygodne, tym bardziej że uzupełnić stan konta można w każdej chwili. Przykładowo, w sieci Play doładowanie można wykupić zarówno w salonie, jak i w Żabce, Ruchu, Poczcie Polskiej, a nawet na stacjach benzynowych. Doładować konto można także samodzielnie, poprzez aplikację Play24. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, a swój pakiet można zwiększyć o każdej porze, chociażby w środku nocy.
Korzystne oferty dla każdego
Przyjęło się, że oferty abonamentowe są ciekawsze i właśnie w ich zakresie operatorzy oferują więcej. Cóż, nie jest to do końca prawda. Jeśli chodzi o wywołaną do tablicy sieć Play, samych tylko podstawowych ofert na kartę proponuje aż pięć! Dodatkowo dostępne są także „Pakiety dla Ukrainy”, w ramach których dostaje się określoną liczbę minut do wykorzystania na połączenia właśnie z tym krajem.
Co więcej, wszystkie oferty telefonów na kartę wiążą się u tego operatora z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz MMS-ami. Za kluczową różnicę uznaje się zatem ilość dostępnych GB w określonym pakiecie. Wśród jakich opcji można wybierać?
- Pakiet S;
- Pakiet M;
- Pakiet L;
- Pakiet XL;
- Pakiet XXL.
Z opłacalnością wersji promocyjnych nie ma chyba co dyskutować. Warto jednak wyjaśnić, skąd biorą się takie ogromne liczby.
Promocje dla telefonów na kartę
Oferty w sieci Play różnią się od siebie nie tylko pakietami GB w ramach konkretnej oferty, ale także cyklicznymi promocjami i gratisami. Często użytkownicy, wykupując starter telefonu, mogą otrzymać kilkaset GB internetu w prezencie. Operator oferuje również specjalne pakiety, gdzie dostępne są kolejne GB w promocji. Nawet za cykliczne doładowania i rejestrację numeru online można zgarnąć gratisowe pakiety danych. Wszystko po to, by móc dowolnie korzystać z rozrywki online bez obaw o wyczerpanie limitu danych.
Wszystkie dostępne promocje i pakiety można znaleźć na stronie operatora lub w aplikacji Play24
Telefon na kartę a budżet – co jeszcze warto wiedzieć?
- Dużym plusem jest to, że stan swojego konta można w każdej chwili sprawdzić. Jeśli chodzi o Play, można to zrobić w aplikacji Play24 lub wpisując na klawiaturze kod *101# – po jego zatwierdzeniu zieloną słuchawką, na ekranie pojawi się kwota odpowiadająca Twoim zasobom.
- Niektórzy podkreślają, że w przypadku telefonu na kartę łatwo zapomnieć o doładowaniu, co wiąże się z utratą możliwości komunikacyjnych. Na to też jest rozwiązanie, czyli doładowania cykliczne. Można podpiąć pod swoje konto w aplikacji Play24 kartę płatniczą, z której w ustalonym terminie pobierana będzie określona kwota. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które często zapominają o płaceniu rachunków na czas!
- W kontekście opłacalności na pewno warto też wspomnieć, że z telefonu na kartę zawsze można zrezygnować. O ile umowy abonamentowe wiążą się z tzw. okresami zastrzeżonymi czy określonymi okresami wypowiedzenia umowy (których konsekwencją złamania jest konieczność zapłacenia kary), o tyle oferty prepaid nie są obwarowane tego typu obostrzeniami. Dzięki temu nie ma mowy o żadnych karach.
- Jeśli zaś chodzi o roaming, jeżeli dotyczy on podróży po Unii Europejskiej, ceny płatności są z góry ustalone przez odpowiednie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Określa ono, że rozmowy, SMS-y i MMS-y na terenie wspólnoty są liczone tak, jak te krajowe. Biorąc zatem pod uwagę, że w Play są one nielimitowane, takie też będą przy włączonym roamingu na terenie UE. Pod tym względem nie ma różnicy, czy ma się umowę abonamentową, czy telefon na kartę.