fbpx

Studenci Politechniki Łódzkiej mistrzami świata

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej osiągnął spektakularne zwycięstwo w finale International Small Wind Turbine Contest. Innowacyjna turbina wiatrowa opracowana w projekcie GUST zdobyła pierwsze miejsce, pokonując drużyny z Kanady, Holandii, Egiptu czy Danii. Dodatkowo konstrukcja z PŁ osiągnęła najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP).

GUST wraca do Polski z dwoma z trzech głównych nagród, dowodząc wysokiej jakości i innowacyjności polskich projektów studenckich.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Pracuje nad nim interdyscyplinarna grupa studentów z Wydziałów: Mechanicznego; Chemicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

– Najnowsza konstrukcja zespołu GUST okazała się niezrównana pod względem efektywności. Zwycięska turbina osiągnęła najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. Wynik ten stanowi niezwykle istotne osiągnięcie, potwierdzając zaangażowanie i wysiłek całego zespołu – informują studenci. – Najbardziej imponujące jest to, że turbina GUST była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty.

Dodatkowo, tegoroczna edycja konkursu przyniosła kolejny przełomowy moment dla polskiego przemysłu wiatrowego. Zespół GUST z powodzeniem opracował pierwsze części turbiny, wykorzystując rodzime materiały. Ten milowy krok w uniezależnieniu się od importowanych materiałów stanowi ważny wkład w rozwój krajowej produkcji, eliminując zależność od zagranicznych dostaw.

Jakie zmiany wprowadzili studenci w najlepszej obecnie konstrukcji na świecie?

Są to:

  • Zredukowane opory w łożyskach
  • Nowa, ekologiczna obudowa drewniana, umożliwiająca szybką wymianę komponentów.
  • Zastosowanie biokompozytów do niektórych elementów turbiny.
  • Przełożenie większości systemu konwersji energii do szafy sterowniczej (odseparowanie od gondoli turbiny).
  • Przetestowanie dwóch wariantów rotora ( 3-łopatowa i 4-łopotowa z różną geometrią łopat)
  • Zastosowanie tensometru do pomiaru „momentu na wale” – co umożliwiło lepsza analizę dynamiczną całego systemu.

 

– To wszystko pozwoliło osiągnąć nam współczynnik mocy ( sprawność turbiny) na historycznym dla naszej turbiny poziomie 0,41. Jest to zarazem świetny wynik dla małych turbin wiatrowych.

Mistrzowie świata podkreślają:

– Pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy zauważyli potencjał naszej pracy, wspierając projekt. To jest nasz wspólny sukces.

Dodaj komentarz