fbpx

Zaćmienie Księżyca to początek astronomicznych atrakcji w listopadzie 2022

Zaćmienie Księżyca to ciekawe zjawisko atmosferyczne, którego nie warto przegapić. Będzie je można oglądać w listopadzie 2022. Poniżej informacje, kiedy dokładnie będzie miało miejsce i gdzie będzie najbardziej widoczne.

Zaćmienia Księżyca to wydarzenie stosunkowo rzadkie, dla tego warto je zobaczyć. Najbliższe będzie widoczne przez około 40 minut, jednak nie we wszystkich miejscach będzie wyglądało tak samo. Zjawisko pokryje się z Mroźnym Księżycem — pełnią, która pojawi się na listopadowym niebie. Tym samym będziemy mieli do czynienia z naprawdę niezwykłym spektaklem na niebie. Kolejne podobne wystąpi dopiero w 2025 roku. Warto zatem zapisać sobie tę datę w kalendarzu i spojrzeć wtedy w niebo.

Zaćmienie Księżyca listopad 2022 – kiedy i o której godzinie?

Najbliższe zaćmienie Księżyca będzie można zaobserwować już niedługo, bo 8 listopada o godzinie 12:03 czasu polskiego. Będzie trwało jedynie około 40 minut, co oznacza, że zakończy się jeszcze przed godziną 13. Jest to ten sam dzień, podczas którego zobaczyć będzie można Mroźny Księżyc, również warte uwagi zjawisko.

W Polsce zjawisko to w jego pełnej okazałości niestety tym razem nie będzie widoczne, ponieważ nastąpi ono w dzień. Ujrzeć można je w niektórych krajach Ameryki Południowej, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Do jego obserwacji nie jest potrzebny żaden sprzęt specjalistyczny. Oczywiście z teleskopem będzie można ujrzeć więcej, jednak nie jest to konieczne.

Zaćmienie Księżyca, Koniunkcje, Leonidy – listopad miesiącem astronomicznych atrakcji

Powrót zimowego nieba oraz długie noce, które mają miejsce o tej porze roku, pozwolą na dokładną obserwację wypadających w listopadzie koniunkcji Księżyca z planetami Układu Słonecznego, w tym Srebrnego Globu z Jowiszem oraz Marsem czy listopadowej nocy spadających gwiazd. W tym miesiącu będzie miała miejsce także pełnia Mroźnego Księżyca doskonale widoczna w Polsce.

 

Dodaj komentarz