fbpx

Naukowcy opracowali chirurgiczny klej, który uszczelnia rany w 60 sekund

Naukowcy opracowali elastyczny klej chirurgiczny, który może radykalnie odmienić leczenie ratunkowe poprzez uszczelnienie ran w skórze lub narządach, bez konieczności stosowania zszywek lub szwów.

Klej w postaci żelu (w skrócie MeTro), oparty jest na hybrydowym elastycznym białku, i można go nałożyć na wewnętrzne i zewnętrzne rany, aby je uszczelnić i zachęcić do gojenia.

Według międzynarodowego zespołu naukowców pracujących nad klejem, może on działać dosłownie jak chirurg-ratownik, uszczelniając rany w 60 sekund bez zatrzymywania naturalnego rozszerzania się i rozluźniania narządu lub skóry, na którą został nałożony.

“Piękno formuły MeTro polega na tym, że zaraz po zetknięciu się z powierzchniami tkanek zestala się on w fazę żelową” – mówi jeden z naukowców, Nasim Annabi z Uniwersytetu w Bostonie.

Po nałożeniu szczeliwo zostaje poddane promieniowaniu ultrafioletowemu, aby je zabezpieczyć.

“Następnie poddajemy go dalszej stabilizacji poprzez utwardzanie go na miejscu za pomocą krótkiego procesu sieciowania za pomocą światła, co pozwala na bardzo dokładne umieszczenie szczeliwa i jego ścisłe związanie ze strukturami na powierzchni tkanki”.

Rany objęte MeTro można wyleczyć o połowę szybciej w porównaniu ze szwami lub klamrami, twierdzą badacze, a jeśli wymagana jest operacja, MeTro może uprościć całą procedurę.

Dzięki specjalnemu enzymowi zawartemu w kleju, można go modyfikować tak, aby działał w konkretnym miejscu przez określony czas (godziny lub dni) w zależności od rodzaju obrażeń.

W sytuacjach awaryjnych, gdzie  potrzebna jest duża szybkość, MeTro może zrobić  naprawdę ogromną różnicę. Działa on trochę jak silikonowe uszczelniacze, które można stosować na kafelkach w kuchni lub łazience.

 

Naukowcy odpowiedzialni za wynalezienie MeTro informują, że można go łatwo zastosować, można go też łatwo przechowywać. Co więcej, rozkłada się nie pozostawiając żadnych toksycznych resztek w ciele.

 

Badania zostały opublikowane w Science Translational Medicine.

 

Źródło: sciencealert.com

 

Dodaj komentarz