fbpx

Zakaz stosowania glifosatu oraz jego importu. Afrykański kraj dołącza do 20 śmiałków

Togo – kraj w Afryce Zachodniej – zdecydował o zakazie stosowania glifosatu – toksycznego herbicydu chemicznego, który niszczy środowisko i może być przyczyną poważnych chorób u ludzi.

21 krajów bez glifosatu

Togo to już 21 kraj na świecie, który zdecydował o całkowitym zaprzestaniu używania glifosatu do produkcji żywności. Nowy przepis sfinalizowany przez Ministra Rolnictwa, Zootechniki i Rybołówstwa, Noela Kouerta Bataka ma również zastosowanie do produktów importowanych, a także sprzedaży żywności, która może zawierać choćby niewielkie ilości glifosatu. Żeby jednak firmy nie ucierpiały, zezwolono na 12-miesięczne moratorium – czyli czas na wykorzystanie lub zniszczenie wszystkich zapasów glifosatu.

Szkodliwy RoundUp

Przypomnijmy, że dyskusja na temat szkodliwości glifosatu trwa od lat. I choć, nie wszystkie kraje podjęły decyzję o wycofaniu się ze stosowania herbicydu RoundUp firmy Monsanto, to jednak coraz więcej świadomych obywateli zmusza rządzących do podjęcia odpowiednich kroków – chociażby takich jak ograniczenie stosowania środka przy dużych uprawach.

RoundUp to herbicyd zwalczający szkodniki. Jego toksyczność jest nie podważenia – również w przypadku ludzi. Produkcja zbóż z wykorzystaniem herbicydu trafia w dalszej perspektywie na talerze konsumentów. Przyjmowane w regularnych dawkach mogą powodować szereg problemów zdrowotnych. Eksperci alarmują, że ta toksyczna substancja wywołuje choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także autyzm.

Kropla w morzu

Aby zadbać o zdrowie obywateli niektóre kraje decydują się zakazać lub ograniczyć stosowanie RoundUpu przy uprawach, choć to wciąż niewiele w skali całego świata. Do tej pory zakaz stosowania herbicydu ma zastosowanie w 21 krajach. Są to: Malawi i Togo (Afryka); Tajlandia, Wietnam, Sri Lanka, Oman, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Katar (Azja); Bermudy, Saint Vincent i Grenadyny, Kostaryka (Ameryka Środkowa); Austria, Belgia, Dania, Francja, Włochy, Holandia (Europa).

Pod koniec 2017 r., wygasała 10-letnia licencja na stosowanie glifosatu w krajach Unii Europejskiej. Aż 18 państw (w tym Polska) głosowało za przyjęciem propozycji KE w sprawie przedłużenia licencji o pięć lat. Tylko 9 państw było przeciw.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: odkrywamyzakryte.com

 

 

Dodaj komentarz