fbpx

Laboratorium badań GMO rozpoczęło pracę w Rzeszowie. Będzie identyfikować próbki, aby ludzie omijali modyfikowaną żywność

Od niedawna działa w Rzeszowie nowe laboratorium badań GMO. Zostało ono utworzone przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie.

W nowej pracowni do badań GMO będą wykonywane testy w kierunku wykrywania genetycznie modyfikowanych organizmów w materiale roślinnym, np. kukurydzy. Do laboratorium będą trafiały próbki z województwa podkarpackiego oraz pięciu innych: białostockiego, warszawskiego, lubelskiego, katowickiego, krakowskiego.

Pod kątem obecności GMO w rzeszowskiej pracowni będzie również badanych wiele roślin warzywnych i ozdobnych.

Jak podkreśliła Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, takie badania mają duże znaczenie m.in. dla konsumentów: „Dla nas konsumentów nie bez znaczenia jest fakt, że materiał roślinny jest wnikliwie badany i odpowiednio oznakowany, dzięki czemu w sklepie możemy podjąć świadomy wybór, jakie produkty żywnościowe chcemy kupić”.

Rzeszowskie laboratorium składa się z pięciu pomieszczeń. Wyposażone jest m.in. zamrażarki, mikrowirówki, termomiksery i inny specjalistyczny sprzęt. Inwestycja kosztowała ponad 460 tys. zł, pieniądze pochodziły m.in. z rezerwy celowej wojewody podkarpackiego.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Foto: pixabay

Dodaj komentarz