fbpx

Hiszpania wprowadza darmowe bilety na kolej

W Niemczech wprowadzono w czerwcu stałą wysokość biletu na transport publiczny w wysokości 9 euro. Hiszpania postanowiła pójść o krok dalej, wprowadzając darmowe bilety na kolej na niektórych trasach.

Od czerwca można w Niemczech podróżować transportem publicznym z biletem za 9 euro. Bilety obowiązują w pociągach, autobusach, tramwajach i w metrze. Akcja spotkała się z szerokim zainteresowaniem, w jej ramach sprzedano kilkadziesiąt milionów biletów, przez co pojawiają się plany, by przedłużyć ich obowiązywanie o kolejny miesiąc (pierwotnie promocja miała obowiązywać do końca sierpnia).

Taraz na podobny krok zdecydowała się teraz Hiszpania, wprowadzając całkowicie darmowe bilety na kolej. Akcja skierowana jest jednak dla osób, które regularnie poruszają się pociągami, np. do pracy, ponieważ darmowe bilety będą obowiązywać na połączeniach podmiejskich i takich, które nie przekraczają 300 km. Do tego promocja nie obejmuje biletów w jedną stronę i dotyczy przewoźnika publicznego Refne.

Z darmowych biletów będą mogli skorzystać również turyści, chcący zwiedzać Hiszpanię koleją. Jednym z połączeń objętych akcją jest trasa Madryt-Barcelona.

Darmowe bilety na kolej wejdą w życie 1 września i będą obowiązywać do końca roku. Wcześniej rząd hiszpański wprowadził 30 proc. zniżki na wszystkie środki transportu publicznego, w tym metro, autobusy i tramwaje.

Źródło: National Geographic, The Guardian

Dodaj komentarz