fbpx

Mężczyzna zbiera wodę dla 10 tys. ludzi, z objętych suszą obszarów Indii

Kiedy wody gruntowe zaczęły znikać, w Indyjskim stanie Rajasthan, Bhagwati Agrawal znalazł sposób, aby zatrzymać wodę.

Przez większość roku w Rajasthan jest bardzo sucho, ludzie używają piasku do czyszczenia swoich naczyń. Jednak podczas monsunu wody jest pod dostatkiem – wystarczająco dużo, aby pokryła zapotrzebowanie wszystkich mieszkańców przez cały rok, gdyby udało się ja jakoś zmagazynować.

Agrawa odkrył sposób, jak tego dokonać. Dzięki systemowi zbierania wody, o nazwie Aakash Ganga (Rzeka w Niebie), który zaopatruje teraz 10 tys. osób w czystą, zdatną do picia wodę, przez cały rok.
Woda jest zbierana z dachów budynków, skąd systemem rur transportowana jest do podziemnych zbiorników. Cześć zebranej wody zaopatruje właścicieli domów, reszta magazynowana jest w publicznych, ogólnodostępnych zbiornikach.

Agrawal rozpowszechnia swój system w Indyjskich wioskach, dzięki organizacji charytatywnej Sustainable Innovations, którą prowadzi, ofiarowując mieszkańcom lepszą jakość życia. Wiele rodzin nie musi już nosić wody, pokonując bardzo długie dystanse, dorośli mogą poświęcać więcej czasu na pracę, a dzieci mogą dłużej przebywać w szkole.

W wioskach, gdzie umieszczony jest system zbierania wody deszczowej, poprawił się ogólny stan zdrowia mieszkańców, a zwierzęta produkują więcej mleka.

Jego praca została nominowana do nagrody Człowieka Roku, organizowanego przez CNN.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Dodaj komentarz