fbpx

Od połowy lutego do połowy marca jasność komety Atlas wzrosła 4000 razy!

Najprawdopodobniej już za kilka miesięcy będziemy mieli możliwość obejrzenia spektakularnego zjawiska astronomicznego. Jasność komety Atlas stale rośnie, znacznie szybciej niż spodziewali się tego badacze. Jeżeli tempo wzrostu jasności będzie rosło w tym samym tempie, to już za kilka tygodni kometę będzie można zobaczyć gołym okiem.

W grudniu 2019 roku na Hawajach dzięki Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System ( czyli ATLAS) odkryta została kometa. Jasność obiektu ciągle rośnie, jest na tyle intensywna, że kometę możemy zaobserwować używając lornetki. Według astronomów maksymalną jasność kometa osiągnie końcem maja.

Naukowcy są zdumieni, gdyż od połowy lutego do połowy marca jedność komety wzrosła aż 4000 razy! Jeśli tempo jasności będzie nadal rosło to wystarczy kilka tygodni, abyśmy mogli obejrzeć obiekt gołym okiem. Prawdopodobnie Atlas będzie widoczny najlepiej z północnej półkuli. Astronauci przewidują, że obiekt może być najjaśniejszą kometą odwiedzającą Słońce od 1997 roku.

Jak tłumaczą naukowcy: „Jasność komet rośnie gdy zbliżają się one do wnętrza Układu Słonecznego. Odległość od Słońca maleje, ilość promieniowania słonecznego rośnie i część lodu na powierzchni jądra komety odparowuje tworząc za nią spektakularny warkocz”. Zdarza się jednak, że jądro komety rozpada się i znika z pola widzenia, jednak astronomowie są zdania, że Atlas wytrzyma, a być może będzie widoczny nawet w ciągu dnia.

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: spidersweb.pl

 

Dodaj komentarz