Polska AI ma uprościć administrację i ułatwić życie obywatelom
Czy polskie urzędy mogą być nowoczesne i efektywne? Ministerstwo Cyfryzacji stawia na sztuczną inteligencję i prezentuje własny model językowy PLLuM, który ma uprościć pracę administracji publicznej oraz poprawić jakość usług świadczonych obywatelom.
– Mówimy o administracji publicznej, która dysponuje ogromną ilością danych osobowych, wrażliwych, które nie mogą nigdzie wyciec. Dlatego potrzebny jest nasz własny, optymalny, wewnętrzny model – opowiada Pamela Krzypkowska, dyrektor ds. innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji.
W sensie technologicznym – tak. Ale trenowany na polskich danych dobrej jakości. Najkrócej mówiąc: PLLuM to sztuczna inteligencja dla urzędów. Bo kiedy mówimy o nowych technologiach, to zwykle mówimy o biznesie. A przecież urzędniczki i urzędnicy też potrzebują innowacji, które ułatwią im pracę. Mam nadzieję, że PLLuM sprawi, że będą mogli pracować wydajniej, że będziemy z urzędów dostawać listy, które da się łatwiej czytać — dodaje Krzypkowska.
Pamela Krzypkowska jest specjalistką w dziedzinie cyfryzacji, z bogatym doświadczeniem w zakresie sztucznej inteligencji i nowych technologii. Obecnie pełni funkcję Dyrektorki Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie kieruje strategią odpowiedzialnej cyfryzacji Polski w erze AI.
Wcześniej pracowała jako AI Cloud Solution Architect w firmie Microsoft, gdzie była odpowiedzialna za prowadzenie flagowych projektów z zakresu sztucznej inteligencji dla największych klientów w Polsce. Jej praca w Microsoft obejmowała szeroki zakres działań, od MLOps (zarządzanie cyklem życia modeli AI) po rozwój i implementację modeli, oraz pracę z modelami generatywnymi.
Oprócz pracy zawodowej, P. Krzypkowska jest aktywnie zaangażowana w działalność edukacyjną. Wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Politechnice Warszawskiej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jej zajęcia cieszą się dużym uznaniem dzięki jej umiejętności przekazywania skomplikowanych zagadnień w przystępny sposób.