fbpx

3 sposoby na naukę angielskiego, które działają

Praktyczne i nieoczywiste pomysły na naukę angielskiego! Jak łączyć przyjemne z pożytecznym i więcej! Ciekawe pomysły dla każdego!

Niezależnie od różnych wydarzeń, które tymczasowo ograniczają ruch międzynarodowy, świat nigdy nie był tak otwarty dla ludzi. Jednak bez znajomości języka, te możliwości najczęściej na niewiele się zdadzą. Dlaczego warto brać korepetycje z angielskiego i jakie jeszcze są skuteczne osoby na naukę języka? Podpowiadamy!
Oglądanie filmów i seriali

Brzmi jak podpucha? Nic bardziej mylnego! Łączenie przyjemnego z pożytecznym to jedna z najbardziej efektywnych metod nauki! Wkuwanie słówek na pamięć prosto z kartki lub słownika to bolesna, przestarzała i mało efektywna metoda. Nie mówiąc już o tym, że to po prostu nudne i ciężko się do tego zmotywować.

Jeśli masz już jakieś podstawy, ale brakuje słownictwa, zacznij oglądać filmy z oryginalnymi dialogami bez lektora! Dostępność do wysokiej jakości produkcji za sprawą licznych serwisów VOD nigdy nie była tak wielka. Jak ze wszystkim, nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i wszystko robić stopniowo. Masz wprowadzić 3 stopnie trudności:

  1. Poziom 1: Filmy z polskimi napisami – oglądasz filmy, słuchasz angielskich dialogów, starasz się je zrozumieć i jednocześnie uczysz się przy pomocy polskiego tłumaczenia. Nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele słów będzie się powtarzać!
  2. Poziom 2: Filmy z angielskimi napisami – jeśli polskie tłumaczenie przestanie być potrzebne, idziesz poziom wyżej i oglądasz z angielskimi napisami. Uczysz się poprawnej pisowni i akcentów, które w razie trudności zrozumiesz dzięki napisom.
  3. Poziom 3: Filmy bez napisów – filmy bez jakiegokolwiek tłumaczenia to ostatni poziom. Dalej jest już tylko językowa wolność, satysfakcja i pewność siebie!
Rozmowy

Czujesz że nie potrafisz rozmawiać po angielsku, dlatego unikasz tego typu wyzwań? Błąd! Zdolność człowieka do adaptacji to jeden z powodów, dla których to właśnie ludzie rządzą na Ziemi. Jakie ma to przełożenie na naukę angielskiego? Bardzo proste. Stawianie siebie w sytuacji do której nie jesteśmy jeszcze w pełni przystosowani generuje dużo większe zasoby motywacji i skupienia,  niż w normalnych warunkach.

Tzw. wyjście poza strefę komfortu jest współcześnie mocno nadużywane, ale nie zmienia to faktu, że to niezwykle skuteczna metoda rozwijania siebie i swoich umiejętności. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby katapultować się do sytuacji, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Powinniśmy szukać możliwości, gdzie w kontrolowanych warunkach możemy podejmować próby rozmowy. Gdzie szukać?

  • Wakacje – rozmawiajmy z miejscowymi na potęgę, większość z nich z chęcią poświęci uwagę turystom, nawet tym mniej komunikatywnym
  • Native speaker – bez problemu znajdziemy przez internet
  • Grupy tematyczne w social mediach – znajdziesz tam wszystko, również chętnych do treningowego pogadania po angielsku
  • W pracy – jeśli pracujesz w firmie międzynarodowej, na pewno znajdziesz okoliczności, żeby z kimś pogadać; wielu pracowników było kiedyś na Twoim miejscu

Prawda jest taka, że przy dzisiejszej globalizacji i cyfryzacji, każdy chcący znajdzie odpowiednią okazję. W nauce języka wszystkie chwyty dozwolone. Pokazywanie, próba tłumaczenia w jeszcze innym języku itd. Im więcej wysiłku włożymy w to, żeby coś zakomunikować, tym większe szanse, że z automatu to przyswoimy!

Korepetycje z angielskiego

Niezależnie od nauki słówek i zwrotów, warto budować fundamenty konstruowania zdań pod opieką specjalistów, dlatego korepetycje z angielskiego zawsze będą rozsądnym wyborem. Warto jednak wcześniej sprawdzić, w jaki sposób będą prowadzone.

Powinniśmy szukać urozmaicenia i elementów z wcześniejszych pomysłów, czyli łączenia przyjemnego z pożytecznym i ekspozycji na wyzwania. O indywidualnych predyspozycjach lektora, takich jak cierpliwość czy umiejętność przekazania wiedzy nie ma większego sensu się rozpisywać.

Czego powinniśmy unikać? Przede wszystkim nauki słówek. Dlaczego? To nasze zadanie. Ta mało popularna, ale prawdziwa teza i są na to łatwe sposoby, jak chociażby opisane wcześniej.

Wnioski

Angielski pozostaje językiem urzędowym w 52 krajach świata, a posługuje się nim ok. 1,5 miliarda ludzi na świecie. Zagraniczny kapitał oraz otwarte granice sprawiają, że angielski po prostu warto znać nie tylko ze względów praktycznych, ale również dla własnej przyjemności.

Jaki ludzie uczymy się cały czas i co chwilę obalamy kolejne mity, warto na podobnej zasadzie podejść do nauki. Kiedyś kojarzyła się z książką i nudnym „wkuwaniem”. Dzisiaj wiemy, że skuteczna nauka to taka, którą chcemy realizować, ponieważ sprawia nam przyjemność.

Dodaj komentarz