fbpx

Zioła i substancje roślinne a zespół po-covidowy. Zmęczenie

Pod koniec września ubiegłego roku ukazało się badania naukowców z irlandzkiego Trinity College, wg którego ponad połowa pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, cierpi na chroniczne zmęczenie. – Dotyka ono zarówno pacjentów po ciężkim przebiegu tej choroby, jak i osób zainfekowanych, u których przebiegała ona w sposób łagodny – zaznaczali naukowcy z Trinity College, dodając, że badane osoby analizowano po 10 tygodniach od ustąpienia u nich symptomów COVID-19. W ich opinii stan ten jest efektem “prawdopodobnych zaburzeń systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem”.

– Nasze studium dowiodło, że zmęczenie odczuwane przez osoby, które przeszły przez COVID-19, występuje bez względu na to, czy pacjenci leczeni byli po zakażeniu koronawirusem w szpitalu, czy też przebyli chorobę poza placówką medyczną – mówił kierujący pracami wirusolog Liam Townsend.

Niestety ani w materiałach prasowych ani artykułach internetowych nie znajdziemy zbyt wielu sugestii dotyczących środków zaradczych, dzięki którym organizm szybciej będzie w stanie odzyskać pełnię sił.

Poniżej prezentujemy krótki wyciąg z opracowania znanego i cenionego fitoterapeuty amerykańskiego Stephena Harroda Buhnera, który sugeruje konkretne postępowanie w przypadku zmęczenia jako jednego ze skutków zespołu pokoronawirusowego. Więcej przeczytacie TU

Niektóre zalecane zioła znajdziecie TU, inne specyfiki można spokojnie znaleźć w internecie.

1.0 Zmęczenie

  1. W przypadku silnego zmęczenia: Nalewka z Eleutherococcus (Żeń-szenia syberyjskiego), używaj preparatu w stosunku rozcieńczenia 1:1 lub 2:1. Co dziesięć dni rób kilka dni przerwy, a potem stosuj dalej. Kiedy zmęczenie stanie się mniej dotkliwe, zmień na preparat w stosunku rozcieńczenia 1:5.
  2. W przypadku przewlekłego zmęczenia:

1) Nalewka z Eleutherococcus (żeń-szenia syberyjskiego), preparat w stosunku rozcieńczenia 1:5 jako tonik, ½ łyżeczki 3-6x dziennie.

2) Preparat na przewlekłe zmęczenie, (patrz podpunkt 1.1, poniżej): ¼ szklanki proszku zmieszanego z sokiem lub wodą, pić rano i wieczorem przed snem.

3) D-Ryboza, kapsułki do 3 400 mg rano i koło południa lub 1 miarka proszku rano i koło południa.

 

  1. W przypadku wyczerpania nadnerczy (hypoadrenia):

1) Nalewka z pyłku sosnowego, ¼ – ½ łyżeczki 3x dziennie (należy trzymać ją w ustach przez minutę przed połknięciem, nie dodawać do wody), i/lub…

2) Nalewka z lukrecji, ¼ – ½ łyżeczki 3x dziennie (nie stosować dłużej niż 30 dni), i/lub…

3) Maca w proszku (Lepidium meyenii), 1 łyżeczka 2-3x dziennie, i/lub…

4) Nalewka z różeńca, 10-40 kropli 2-4x dziennie, i/lub…

5) Nalewka z Żeń-szenia europejskiego (Codonopsis pilosula), ¼ łyżeczki 4x dziennie.

 

  1. W przypadku zmęczenia spowodowanego problemami z tarczycą:

1) Nalewka z Orzecha czarnego (Juglans nigra), 5-10 kropli 2x dziennie, i/lub…

2) Selen, 200 mcg dziennie, i/lub…

3) Kelp, 500 mg co drugi dzień, i/lub…

4) Nalewka z różeńca, 10-40 kropli 2-4x dziennie.

 

  1. W przypadku zmęczenia spowodowanego zaburzeniami mitochondrialnymi:

1) Nalewka ze świeżego Serdecznika pospolitego (Leonurus cardiaca), ½ – 1 łyżeczka 3x dziennie, i/lub…
2) Rybozyd nikotynamidu (poprzednik NADH), 900 mg dziennie przy silnym zmęczeniu, 300 mg dziennie przy łagodnym zmęczeniu, i/lub…

3) NADH (utleniona forma dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, tj. NAD+), 10-20 mg 2x dziennie, i/lub…

4) D-ryboza, kapsułki do 3 400 mg rano i w okolicach południa lub 1 miarka proszku rano i w okolicach południa, i/lub…

5) L-arginina, 1 000 mg 3x dziennie, i/lub…

6) Również przydatne: L-karnityna (500 mg 3x dziennie), kwas alfa liponowy (200-600 mg dziennie), Koenzym Q10 (60-150 mg dziennie).


1.1. Preparat na przewlekłe zmęczenie

Działa silnie w przypadku przewlekłego zmęczenia. Uwaga: wszystkie zioła muszą być sproszkowane.

Jak wykonać:

1) Przygotuj następujące składniki, z każdego po dwie części (np. 120 g): spirulinę, nasiona ostropestu, lukrecję, traganek, kurkumę, korzeń mniszka, liść pokrzywy, i…

2) Po jednej części (np. po 60 g) : chlorelli, korzenia łopianu, ashwagandhy, Żeń-szenia syberyjskiego, Morszczynu pęcherzykowatego, i soku z suszonej trawy pszenicznej.

3) Wymieszaj ze sobą w dużej misce.

Dawkowanie: Przy bardzo dotkliwym, silnym zmęczeniu (jak np. przy mononukleozie) zwykle sugerowałbym ¼ szklanki proszku zmiksowanego w blenderze z wodą lub sokiem, rano i wieczorem przed snem. W przypadku przewlekłego, ciągłego zmęczenia (ale nie takiego, przez które jesteś przykuty do łóżka) sugerowałbym stosowanie tego preparatu jedynie przed snem. (Niektórzy ludzie twierdzą, że przez niego nie mogą zasnąć, jeśli tak jest też w twoim wypadku, stosuj go przed kolacją; to nie przeszkadza.) Dawkę można modyfikować (zmniejszać lub zwiększać) jeśli to konieczne.

 

 

 

Dodaj komentarz