Polak poleci w kosmos! Podano termin misji
Ignis to oficjalna nazwa polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W poniedziałek ujawniono szczegóły przedsięwzięcia, w którym udział weźmie polski astronauta, dr Sławosz Uznański. Start misji planowany jest na wiosnę 2025 roku.
Podczas poniedziałkowego wydarzenia przedstawiono nazwę polskiej misji kosmicznej oraz jej cel. Ignis, co oznacza „ogień”, to nazwa nadana misji z udziałem dr Sławosza Uznańskiego.
— Często nie doceniamy wpływu kosmicznych technologii na nasze życie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie wielkim skokiem w życiu każdego z nas. Będzie to też wielki krok dla polskiej gospodarki — mówił Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, podczas prezentacji nazwy oraz emblematu misji.
Jak zaznaczył, polska misja stanowi „projekt naukowo-technologiczny, który przyniesie korzyści zarówno dla Polski, jak i dla międzynarodowego środowiska”.
— Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencjii — dodał minister.
Sławosz Uznański w rezerwie astronautów ESA
Misja, w której weźmie udział Polska, będzie elementem projektu Ax-4. Sławosz Uznański trafił do rezerwy astronautów ESA w listopadzie 2022 roku po rocznej selekcji, a od września 2023 pełni rolę astronauty projektowego ESA.
Jak poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, misja Ax-4 ruszy wiosną 2025 roku, nie wcześniej niż w kwietniu. Ax-4 to druga komercyjna misja załogowa z astronautą projektowym ESA, finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz realizowana przy współpracy z ESA.
Polski astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Podczas misji dr Uznański przeprowadzi kilkanaście eksperymentów technologiczno-naukowych zaproponowanych przez polskie ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa. W trakcie 14-dniowej wyprawy załoga będzie badać m.in. zdrowie astronautów, mikrobiom, właściwości nowych materiałów i technologie, w tym sztuczną inteligencję, a także podejmie działania edukacyjne.
— Misja Ignis to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów — otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń — podkreślił w poniedziałek prof. Grzegorz Wrochna.