fbpx

Somatoterapia. Twoje ciało wie, jak się uzdrowić

Somatoterapia sposobem na rozwiązanie urazów z przeszłości? Statystyki pokazują, że ta mało znana metoda leczenia wspiera powrót do zdrowia na podobnej zasadzie jak psychoterapia. Z tą różnicą, że furtką do rozwiązania problemu pacjenta staje się jego ciało.

Praca z ciałem

Praca z ciałem nabiera coraz większego znaczenia – zarówno w gabinetach psychoterapeutycznych jak i w domu – dzięki holistycznemu podejściu do człowieka wspiera zdrowienie na wielu poziomach. Za twórcę somatoterapii uważa się francuskiego psychiatrę dr Richarda Meyera, choć sama metoda wywodzi się z psychoanalizy. Wilhelm Reich i Sándor Ferenczi byli pod tym względem prekursorami. Dołączyli do nich Alexander Lowen ze swoją terapia bioenergetyczną czy Fritz Perls z terapią o nazwie gestalt. Podczas gdy standardową psychoterapię uznaję jako leczenie duszy – i opiera się ona na leczeniu przy użyciu słów, somatoterapia jest formą terapii poprzez pracę z ciałem i zmysłami.

Neurobiolog António Damásio zajmujący się m.in. neuronalnymi podstawami emocji udowodnił, że emocje wpływają na nasze wybory, często bez udziału naszej świadomości.

-W badaniach laboratoryjnych potwierdził też, że ciało „zapamiętuje” emocje po 200 milisekundach a umysł uświadamia sobie przeżywaną emocję po 900 milisekundach – wyjaśnia somatoterapeutka, Emilia Żurek.

Epidemia chorób autoimmunologicznych i psychosomatycznych świadczy o tym, że wciąż niewiele wiemy o sobie samych. Tam, gdzie konwencjonalna medycyna zawodzi, somatoterapia może pomóc – lub po prostu przyśpieszyć zdrowienie i regenerację organizmu.

Posłuchaj co mówi ciało

Metoda pracy polega zatem na powrocie do siebie – do impulsów płynących z ciała i do pięciu zmysłów. Terapeuci w pracy z pacjentami wykorzystują dźwięki, zapachy, a nawet dotyk – masowanie, naciskanie, rozciąganie, akupresurę – dając jednocześnie chorym skuteczne narzędzia do samopomocy w domu.

– W pracy z ciałem poprzez określone ćwiczenia dociera się do emocji, o których już świadomie się „zapomniało”, np. gdy pacjent odczuwa dolegliwości w jakimś miejscu (a nie jest to miejsce zmienione chorobowo) można poprzez odpowiedni masaż uciskowy tego miejsca dotrzeć do „zapisanych” emocji i przeanalizować ich wpływ na aktualny stan zdrowia pacjenta, sytuację życiową, zachowania – mówi Emilia Żurek.

Somatoterapia jest metodą, która raz nabyta może stać się doskonałym źródłem wiedzy o sobie, a także otwierać drogę do pogłębiania świadomości. Po kilku sesjach u wykwalifikowanych terapeutów można wykorzystywać ją samodzielnie w domu np. podczas praktyki „skanowania ciała”, jogi czy jako chwilę kontemplacji nad sobą i ciałem. Pomaga zrozumieć swoje emocje i potrzeby, oraz znaleźć dla nich miejsce w ciele.

– Niekiedy odkrywa się zaskakujące rzeczy. Ja w ten sposób dowiedziałam się, że miałam problem z wyrażaniem złości. Metody somatoterapii umożliwiły dalszą analizę, aby zrozumieć własne zachowania, motywacje w relacjach z innymi ludźmi – zachęca terapeutka.

Metody somatoterapii wspierają wszystkie holistyczne działania w zakresie profilaktyki zdrowia i wyglądu, które regenerują i pozwalają się wyciszyć.

Więcej na temat pracy z ciałem przeczytasz TU.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz