fbpx

Przywrócili świadomość mężczyźnie po 15 latach w stanie wegetatywnym

Zwykle uznaje się, że pacjent po roku spędzonym w stanie wegetatywnym nie ma większych szans na odzyskanie świadomości. Nowatorska metoda zastosowana przez francuskich lekarzy zdołała częściowo wybudzić mężczyznę, który nie miał świadomości od 15 lat.

Wypadek samochodowy z 2002 roku wywołał u pacjenta tak rozległe uszkodzenia mózgu, że mężczyzna znalazł się w stanie wegetatywnym. Tym mianem określa się sytuację, w której człowiek pozostaje przytomny, ale nie ma żadnej świadomości. Występują odruchy obronne, człowiek samodzielnie oddycha, widać cykl czuwania i snu. Jednak brak jest reakcji na bodźce zewnętrzne a więc tego, co nazywamy świadomością. Trzeba go odróżnić od śpiączki, w której człowiek pozostaje całkowicie nieprzytomny.

35-letni pacjent został wybrany do badania właśnie ze względu na to, że w stanie wegetatywnym znajdował się od tak dawna. Badaczom zależało bowiem na tym, by pracować na przypadku uznawanym za niemal beznadziejny i w ten sposób wykluczyć samoistny powrót świadomości.

Nerw błędny to najdłuższy z nerwów czaszkowych, który sięga aż do jamy brzusznej unerwiając mięśnie gardła, podniebienia, krtani oraz wszystkie narządy klatki piersiowej. Zanim badacze zaczęli pobudzanie nerwu, starannie zarejestrowali stan pacjenta przy pomocy EEG i PET. Następnie przez miesiąc zwiększali stopniowo intensywność stymulacji badając zmiany zachodzące w mózgu.

Okazało się, że po tym czasie efekty były widoczne nie tylko na EEG i PET. Zaobserwowano również częściowy powrót świadomości. Pacjent zaczął wodzić oczami za pokazywanym mu przedmiotem, reagować na niektóre polecenia a nawet odwracać głowę gdy go głośno wołano. Wyraźnie więc nastąpiło przejście ze stanu wegetatywnego do tzw. stanu minimalnej świadomości.

Wyniki skanowania PET mózgu pacjenta. Po lewej stan przed stymulacją, po prawej – w 3 miesiące po rozpoczęciu stymulacji. Fot. Corazzol and Lio et al., Current Biology (2017)

 

Czytaj więcej na: crazynauka.pl

One thought on “Przywrócili świadomość mężczyźnie po 15 latach w stanie wegetatywnym

  • 31 października 2023 at 09:21
    Permalink

    No to faktycznie „przywrócono mu świadomość”.. tak samo da się sterować robakiem, któremu do mózgu podłączono kabelki a do nich elektroniczny sterownik.

    Reply

Dodaj komentarz