fbpx

12 powodów, dla których dziecko powinno wychowywać się z psem

Chcesz, by twoje dziecko wyrosło na wartościowego człowieka, było zdrowe i umiało żyć w społeczeństwie? Wystarczy przygarnąć psa, a on włoży ogromny wkład w wychowanie małego obywatela, którego nie zastąpi żadna szkoła lub niania.

#1. Dzieci, które mieszkają z psem rzadziej chorują

1

Badania dowodzą, że dzieci, które wychowują się w otoczeniu psa rzadziej przechodzą choroby dróg oddechowych i inne infekcje. Wiele rodziców błędnie próbuje izolować swoje potomstwo od wszelkich drobnoustrojów poprzez wychowywanie ich w jak najbardziej sterylnych warunkach, co osłabia dziecięcy system odpornościowy. Drobnoustroje żyjące w psie stymulują ten układ do wydajniejszej pracy i tym samym wzmacniają go.

#2. Pies dodaje pewności siebie

2

Dziecko, które cierpi na brak pewności siebie może pozbyć się tej cechy dzięki psu. Odpowiedzialność za zwierzaka dodaje dziecku wiary we własne siły oraz kształci jego charakter – staje się silniejsze i poczuje, że jest ważne, przecież od niego zależy życie zwierzęcia. Dobrym sposobem na naukę czytania jest zachęcenie, by dziecko robiło to z psem. Niektóre dzieciaki wstydzą się czytać na głos przy innych ludziach, ale czy będzie wstydzić się swojego psa? Raczej nie.

#3. Walka z alergią i astmą

3

Obecność psa pomaga także w walce z alergią i astmą. Dzieje się tak za sprawą wzmocnienia układu immunologicznego, o którym była mowa wcześniej.

#4. Zdrowe serce

4

Właściciele psów, w tym i dzieci, są mniej narażeni na stres. Zwierze uspokaja i oddala lęki. Poprzez głaskanie psa człowiek wzmacnia swój układ naczyniowo-sercowy dzięki obniżeniu ciśnienia krwi. Warto wspomnieć również, że kontakt z psem pozwala odpocząć naszemu systemowi nerwowemu.

#5. Aktywny tryb życia

5

Pies sprzyja zaszczepieniu dziecku miłości do sportu i bardziej aktywnego trybu życia. Spacery i zabawa z psem na świeżym powietrzu to bezcenny wkład w rozwój fizyczny każdego dziecka (zwłaszcza w dobie fali zwolnień z WF-u).

#6. Najlepszy przyjaciel dzieci z autyzmem

6

Pies wycisza lęki i stwarza przyjazną atmosferę nawet dzieciom z autyzmem. Hiperaktywnym dzieciakom pomaga natomiast w walce z nieumiejętnością skupienia uwagi.

#7. Pies wzmacnia rodzinę

7

Poprzez wspólną opiekę nad psem członkowie rodziny stają się sobie bliżsi, wzmacniają się rodzinne więzi. Miłość do zwierzaka zbliża wszystkich – braci, siostry i małżonków.

#8. Rozkład dnia

8

Dzięki konieczności wychodzenia psem o poranku, dziecko przyzwyczaja się do rozkładu dnia. Wraz z pojawieniem się w domu zwierzaka pojawia się także dyscyplina.

#9. Nauka życia w społeczeństwie

9

Poprzez kontakt z psem dziecko uczy się komunikacji z innymi ludźmi.

#10. Prawdziwy przyjaciel

10

Każdy, kto ma psa wie, że ten zwierzak kocha bezinteresownie. Dzięki temu mały człowiek czuje się kochany i potrzebny. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie potrafił obdarzyć uczuciem innych, a umiejętność ta wcale nie jest tak oczywista, jak nam się wydaje.

#11. Miłość do pracy

11

Pracowitość należy zaszczepiać od dziecka, a pies może w tym bardzo pomóc. Opieka nad psem wymaga nieco wysiłku, warto przerzucić to na młodego, by nauczył się z chęcią pracować dla dobra swojego psa. Na tym fundamencie dziecko wyrośnie na pracowitego i energicznego człowieka.

#12. Szczęście

12

Dziecko będzie przeszczęśliwe dzięki zabawie ze swoim wesołym czworonogiem. Tylko tyle i aż tyle.

Źródło: calltodecision.com

One thought on “12 powodów, dla których dziecko powinno wychowywać się z psem

Dodaj komentarz