fbpx

Kuwejt przekształca ogromne „cmentarzysko opon” w zielone miasto

Składowisko 42 milionów opon znajdujące się na piaskach Kuwejtu wreszcie zostanie uprzątnięte i poddane recyklingowi. Największe „cmentarzysko opon” na świecie zamieni się w nowe zielone miasto.

To wspaniała wiadomość dla mieszkańców, którzy zmuszeni są cierpieć z powodu chmur czarnego dymu powstającego podczas pożarów i wdychania rakotwórczych toksyn.

Celem rządu kuwejckiego  jest stworzenie zielonego miasta składającego się z 25 000 domów, zgodnie z założeniami projektu „post-oil Persian Gulf” ( post-naftowa Zatoka Perska) , z naciskiem na zrównoważony rozwój i turystykę.

cmentarzysko opon

Pierwszym krokiem było oczyszczenie terenu. Obszar Salmiya, nazwany „Gumową Górą”, składał się z setek małych kopców zużytych opon – to efekt pojawienia się miliona samochodów na kuwejckich drogach w ciągu dekady.
Firma EPSCO Global General Trading otworzyła zakład recyklingu opon, gdzie są one zbierane, rozdrabniane i prasowane na inne materiały, takie jak płytki i podłogi placów zabaw. Zakład utylizacji opon, otwarty w styczniu 2021 roku, ma duże nadzieje na eksport materiałów z recyklingu do pobliskich sąsiadów z Zatoki Perskiej. Na ich miejscu powstanie South Saad Al-Abdullah City, zielone miasto symbolizujące nową erę w tym bliskowschodnim kraju.

Przeszliśmy z trudnego etapu, który był nacechowany dużym ryzykiem ekologicznym,” – mówi minister ds. ropy naftowej Mohammed al-Fares. „Dziś teren jest czysty, a wszystkie opony zostały usunięte, aby rozpocząć realizację projektu budowy miasta Saad Al-Abdullah„.

Szacuje się, że miasto będzie kosztować 3,3 mld euro i będzie wymagać 30 lat na całkowite ukończenie.  Będzie wyposażone w zieloną technologię podobną do tej, jakie już można zobaczyć w innych miastach nad Zatoką Perską.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network, YT

Dodaj komentarz