fbpx

Tatrzańska Świątynia Lodowa – wyjątkowy lodowy kościół ozdobiony motywami przyrody tatrzańskiej

W samym sercu słowackich Wysokich Tatr, 23 listopada, już po raz szósty została otwarta Tatrzańska Świątynia Lodowa. To wyjątkowy lodowy kościół ozdobiony motywami przyrody tatrzańskiej, który zbudowany został na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.

W tym roku budowniczowie lodowej kaplicy inspirowali się bazyliką św. Piotra w Watykanie i słynną kolumnadą Berniniego otaczającą plac przed słynną świątynią.

Tak jak w ubiegłym roku, autorem oraz głównym architektem projektu jest Słowak Adam Bakoš, który współpracował przy budowie z rzeźbiarzami słowackimi, czeskimi i hiszpańskimi.

Do wzniesienia świątyni użyto aż 1880 brył lodu o łącznej wadze ponad 225 ton, a całą strukturę chroni przed niekorzystną pogodą kopuła o średnicy 25 metrów.

Witraże dla tej unikatowej budowli wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos, który w swoich pracach eksploruje możliwości niezwykłego materiału, jakim jest szkło. Już po raz trzeci stworzył unikatowe dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej.

Trudno oprzeć się majestatowi budowli, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Słowacji. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. Warto zatem odwiedzić słowacki unikat i choć na chwilę przenieść się na lodowy Plac św. Piotra w sercu Tatr.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie do kwietnia 2019 r. codziennie w godz. 9.00 – 16.15

Czytaj więcej na: podroze.onet.pl

Dodaj komentarz