Tatrzańska Świątynia Lodowa – wyjątkowy lodowy kościół ozdobiony motywami przyrody tatrzańskiej
W samym sercu słowackich Wysokich Tatr, w listopadzie po raz kolejny została otwarta Tatrzańska Świątynia Lodowa. To wyjątkowy lodowy kościół ozdobiony motywami przyrody tatrzańskiej, który zbudowany został na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.
Co roku inspiracją dla tatrzańskich świątyń wykutych w lodzie są znane na całym świecie budowle. Katedra, która stała się muzą tegorocznego projektu, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i charakteryzuje się stylem romańskim. Jednakże fasadę budynku zdobią elementy gotyckie i barokowe.
W latach ubiegłych budowniczowie lodowej kaplicy inspirowali się bazyliką św. Piotra w Watykanie i słynną kolumnadą Berniniego otaczającą plac przed słynną świątynią.
Autorem oraz głównym architektem projektu jest Słowak Adam Bakoš, który współpracował przy budowie z rzeźbiarzami słowackimi, czeskimi i hiszpańskimi.
Do wzniesienia świątyni użyto aż 1880 brył lodu o łącznej wadze ponad 225 ton, a całą strukturę chroni przed niekorzystną pogodą kopuła o średnicy 25 metrów.
Witraże dla tej unikatowej budowli wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos, który w swoich pracach eksploruje możliwości niezwykłego materiału, jakim jest szkło. Już po raz trzeci stworzył unikatowe dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej.
Trudno oprzeć się majestatowi budowli, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Słowacji. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. Warto zatem odwiedzić słowacki unikat i choć na chwilę przenieść się na lodowy Plac św. Piotra w sercu Tatr.
Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie do kwietnia .
Czytaj więcej na: podroze.onet.pl