fbpx

Jak dbać o buty? Kilka słów o przechowywaniu i konserwacji

Buty są ważnym elementem całej stylizacji i mówi się, że nigdy nie jest ich za dużo. Co ważne, o każdą parę trzeba odpowiednio dbać oraz przechowywać. Poza impregnatem i produktami czyszczącymi przyda się też szafka na buty z siedziskiem, dzięki której każda para ma swoje miejsce. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega dbanie o buty i jak się do tego zabrać!
Wybieramy swój rozmiar

Zadbanie o buty rozpoczyna się już na etapie podejmowania decyzji zakupowej. Podstawową kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru obuwia, przy czym dotyczy to nie tylko długości wkładki, ale również tęgości. Przykładowo osoby z szerszą stopą muszą uważanie dobierać obuwie, by nic ich nie uciskało.

Idealne buty są komfortowe w noszeniu, ale też łatwiejsze w pielęgnacji — nic się nie rozciąga, nie odkształca i nie marszczy w dziwnych miejscach. Warto o tym pamiętać!

Impregnujemy przed pierwszym użyciem i nie tylko

Buty kupione, zatem można już w nich chodzić. Czy aby na pewno? W letnich sandałkach, klapkach czy sneakersach jak najbardziej, ale w skórzanych botkach i kozakach już niekoniecznie. W ich przypadku niezbędne jest wcześniejsze zaimpregnowanie oraz powtarzanie tej czynności przed każdym sezonem. Dzięki temu zyskujemy ochronę przed nasiąkaniem, przemakaniem, zaciekami i po prostu zwiększamy ich trwałość.

Szafka na buty, czyli jak prawidłowo przechowywać swoją kolekcję?

Kolejna sprawa to przechowywanie butów. Nawet najdroższe i najbardziej jakościowe buty zniszczą się, jeśli na przykład rzucimy je w kąt. Nie służy im też układanie jednej pary na drugiej czy wciskanie na siłę do niewielkiej półki. Niewiele też daje zostawianie ich na widoku, gdyż nie każdy ma tak dużo miejsca, a z drugiej strony zawsze wprowadzi to wizualny chaos — nawet jeśli będą one ustawione równo, niczym od linijki.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wystarczy kupić do przedpokoju szafkę na buty. Na stronie https://gornapolka.com/kp/szafka-na-buty-z-siedziskiem/ do wyboru jest wiele modeli, które różnią się od wiele wymiarami, kolorem, wykończeniem i materiałem. Ciekawą opcją jest niewątpliwie szafka na buty z siedziskiem. Dzięki temu można wygodnie usiąść na miękkim materiale, co przyda się szczególnie dzieciom, osobom starszym i o ograniczonej motoryce.

Szafka na buty z siedziskiem świetnie prezentuje się też w duecie ze ściennymi wieszakami na ubrania. Można też bez problemu dobrać je dosłownie do każdej aranżacji — nowoczesnej, klasycznej, skandynawskiej, minimalistycznej czy glamour.

Regularne usuwanie zabrudzeń to podstawa

Skoro mamy już szafkę na buty z siedziskiem, gdzie każda para ma wystarczająco dużo miejsca, to musimy jeszcze pamiętać o jednej kwestii. Przed włożeniem butów do środka koniecznie usuwamy zabrudzenia. Jeśli nie zrobimy tego od razu, późniejsze doprowadzenie ich do pierwotnego stanu świetności może okazać się bardzo pracochłonne albo wręcz niemożliwe. Dodatkowo czyste i świeże buty prezentują się zdecydowanie lepiej niż poplamione lub z przetarciami.

Na koniec — konserwacja obuwia

Ostatnią kwestią, ale tak samo ważną, jak wszystkie pozostałe, jest konserwacja. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, które można znaleźć na pudełku lub w dołączonej ulotce. Wbrew pozorom pranie obuwia sportowego nie jest wskazane, bo grozi to nie tylko rozklejeniem, ale też choćby zafarbowaniem. Zdecydowanie lepiej skorzystać po prostu z gąbki i delikatnych środków piorących.

Przykładowo, jeśli chodzi o obuwie skórzane, to po oczyszczeniu ich miękką gąbką lub szmatką najlepiej wypastować je specjalnym produktem na bazie wosku. Do zamszu zaś sprawdzi się dedykowana szczoteczka do wyczesywania.

Wszystkie wymienione wyżej punkty, jak prawidłowy rozmiar, impregnacja, przechowywania w szafce na buty z siedziskiem oraz regularne usuwanie plam i konserwacja są bardzo ważne, by zachować je w doskonałym stanie.

3 thoughts on “Jak dbać o buty? Kilka słów o przechowywaniu i konserwacji

Dodaj komentarz