fbpx

Dom we Włoszech to twoje marzenie? Możesz go mieć już za 6 tyś. euro

Dom we Włoszech za cenę używanego samochodu? Tak, to możliwe. Jakiś czas temu w internecie zaczęły pojawiać się bardzo kuszące oferty, dotyczące możliwości kupna nieruchomości do remontu za 1 euro na włoskiej prowincji. O ile cenowo oferty były bardzo atrakcyjne, tak inwestycyjnie, już nie do końca, ponieważ zakres prac i środków, jakie należałoby jeszcze ulokować w renowację, był przeogromny. Tym razem burmistrzowie kilku włoskich miejscowości wpadli na inny pomysł. 

Obecnie pojawiają się oferty jeszcze bardziej kuszące niż wspomniane wcześniej domy za 1 euro plus ogromna inwestycja w remont popadającej w ruinę nieruchomości. Kilka wiosek w północnych i południowych Włoszech oferuje gotowe do zamieszkania domy za cenę zaczynającą się od 6 tys.euro!

dom we Włoszech
Dom za 6 tys. euro w Latronico (link do oferty)

Dla rozpowszechnienia tego programu stworzono platformy internetowe, na których kupujący mogą obejrzeć zdjęcia, mapy i szczegółowe plany opuszczonych budynków na sprzedaż, a także napisać do właściciela. 

Jedną z miejscowości, która bierze udział w tym programie jest Carrega Ligure w północnych Włoszech. To mała górska wioska na pograniczu Piemontu, Ligurii i Emilia Romagna. Wioska pustoszeje, obecnie zamieszkuje ją zaledwie 90 osób. Oferta może okazać się ciekawa dla osób, które szukają ciszy, pięknych widoków i czystego powietrza. W tej okolicy na pewno trudno będzie o bary, supermarkety czy zwykłe sklepy. Tutaj czas się zatrzymał – lokalni mieszkańcy wciąż mówią swoim dialektem, a po okolicznych ścieżkach spacerują muły. Krajobraz upiększają stare młyny, doliny, kaniony i lasy, a nawet stare zamczyska.

dom we Włoszech

Emigracja w poszukiwaniu lepszego życia sprawiła, że wioski w tym regionie sukcesywnie pustoszeją. Oferta sprzedaży domów za 1 euro nie sprawdziła się również dlatego, że bardzo trudno było namierzyć niektórych właścicieli.

„Wymyśliliśmy więc inne podejście – udało nam się zaangażować starych właścicieli i przekonać ich do połączenia sił w celu odzyskania miejskiego krajobrazu. Wystawione na sprzedaż domy nie rozpadają się, wiele z nich jest w dobrym stanie, a właściciele to zazwyczaj ludzie, którzy nadal mieszkają w pobliżu, lecz nie korzystają już ze swojego domu rodzinnego” – mówi lokalny radny i były burmistrz Marco Guerrini.

Jednocześnie podkreśla, że ceny podlegają negocjacji – zwłaszcza jeśli wstępnie zainteresowani kupcy przyjadą do górskiej wioski, aby osobiście obejrzeć nieruchomości i poznać okolicę. Już kilkoro odwiedzających opuściło Carrega Ligure z kluczami do nowego domu.

W podobnej sytuacji znalazło się Latronico, miejscowość na południu Włoch, w której aktualnie zamieszkuje  4000 osób, ale liczba stopniowo maleje. Według statystyk z ratusza rocznie liczba mieszkańców maleje o ok. 70 osób.

”Część mieszkańców wyjeżdża do dużych miast albo za granicę, a część po prostu umiera. W porzuconych budynkach pękają rury wodociągowe, gromadzi się pleśń oraz kurz i nie ma sensu utrzymywać ich jako zamrożonych aktywów, więc postanowiliśmy zaangażować starych właścicieli, którzy wykazali zainteresowanie tym projektem i są chętni do współpracy, w odbudowaniu miejskiego krajobrazu” – mówi burmistrz Latronico.

Średnie ceny, które, jak mówi zastępca burmistrza Vincenzo Castellano. podlegają negocjacji, mieszczą się w przedziale od 10 000 do 30 000 euro, w zależności od stanu nieruchomości. Niektóre z nich są gotowe do zamieszkania, inne wymagają częściowego remontu. Dodatkową zachętą do zakupu nieruchomości jest obietnica zerowych podatków przez 10 lat dla każdego inwestora, który ulokuje tu przynajmniej 20 000 euro.

Miejscowość leży w środku dziewiczego parku narodowego Pollino na wysokości 900 metrów. Okoliczny region Basilicata jednym z najbardziej odosobnionych regionów Włoch, a wiele z jego górskich wiosek to ukryte skarby. To tutaj znajduje się  zjawiskowa miejscowość Matera, która posłużyła jako plan zdjęciowy dla wielu filmów, a o której niedawno pisaliśmy. (przeczytaj artykuł o Materze

dom we Włoszech
Nieruchomość w Carrega Ligure wystawiona za 10.000 euro

“Zapomnij o smogu i hałasie. Powietrze jest świeże i zdrowe, mamy tu też kąpieliska termalne. Ostatnie badania przeprowadzone na naszym terenie wykazały, że poziom zanieczyszczeń jest praktycznie zerowy, a w pobliżu znajduje się popularna nadmorska miejscowość Maratea” – reklamuje ofertę Castellano.

Źródło: cnn.travel, national-geographic.pl

Opracowanie: Agata Palach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz