fbpx

Poszukiwania czynnika starzenia. Geny czy styl życia?

Co wpływa na tempo starzenia się ludzkiego organizmu? Badacze z Nowej Zelandii odkryli, że proces ten przebiega zupełnie inaczej u różnych ludzi.

Badanie nowozelandzkich naukowców objęło 1037 osób, które były monitorowane przez 40 lat w ramach eksperymentów *kohortowych Dunedin.

Wszyscy uczestnicy projektu byli mieszkańcami Nowej Zelandii urodzonymi między 1972-1973 r. Po wielu latach gromadzenia danych badacze przeanalizowali biomarkery związane z pracą poszczególnych narządów uczestników oraz ich ogólny stan zdrowia, a wyniki opublikowali w magazynie „Nature Aging”.

W artykule czytamy, że nie wszyscy uczestnicy badania starzeli się w tym samym tempie. Podczas gdy jedni 45-latkowie cieszyli się zdrowiem, sprawnością fizyczną i wyglądali na młodych, o tyle niektórzy ich równolatkowie mieli więcej zmarszczek, byli w gorszej kondycji psycho-fizycznej, mieli słabszy układ sercowo-naczyniowy, a także skarżyli się na osłabione funkcje czuciowo-ruchowe.

Starzenie się nie jest czymś, co dzieje się nagle, gdy ludzie osiągają wiek 60 lat. Jest to proces trwający całe życie – wyjaśnił w artykule Maxwell Elliott z Wydziału Psychologii i Neuronauki Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej.

Naukowcy nie byli jednak w stanie powiedzieć, co jest powodem wolniejszego lub szybszego procesu starzenia się organizmu – uwarunkowania genetyczne czy raczej styl życia i dieta? Z pewnością jest to pytanie, które wymaga przeprowadzenia kolejnych badań.

*socjol. grupa osób, które w tym samym czasie urodziły się, zawarły związek małżeński itp.

starzenia się

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: 
Focus.pl

 

Dodaj komentarz