fbpx

Jak działają treegatory? Drzewa i rośliny bezpieczne podczas suszy

Już wkrótce rozpocznie się sezon urlopowy, a wraz z nim upragnione wyjazdy. Jak w związku z tym zadbać o ogród podczas nieobecności? Sprytne worki nawadniające (treegatory) mogą uchronić rośliny przed przesuszeniem podczas ciepłych miesięcy.

Sposób na suszę

Dziś nikt już nie kwestionuje faktu globalnego ocieplenia – zimy stają się łagodniejsze, a opady coraz rzadsze. W związku ze zmianami klimatu – teraz, jak nigdy wcześniej – naszym zadaniem jest ochrona przyrodniczych zasobów – również tych, które rosną na naszych działkach i w prywatnych ogrodach.

Producenci akcesoriów ogrodowych wychodzą naprzeciw nowym potrzebom i proponują zakup treegatorów, które nawadniają drzewka owocowe, krzewy i byliny w sprytny i przemyślany sposób. Worek irygacyjny, nazywany również hydrobuforem to proste w obsłudze akcesoria ochrony przed suszą, służące do kropelkowego nawadniania drzew.

Bezobsługowe nawodnienie

Worek wystarczy owinąć wokół podstawy pnia drzewa i zapiąć na zamek błyskawiczny. Następnie do worka należy wlać wodę – służy do tego specjalny otwór na węża ogrodowego. Kolejnym krokiem jest ustabilizowanie worka w ziemi za pomocą bocznych uchwytów – a następnie uzupełnienie go pozostałą ilością wody. Treegatory sprawdzą się w okresie wegetacyjnym – pozwalają zadbać o nawodnienie w okresie niewielkich opadów i podczas suszy. Treegator wystarczy napełnić wodą 1-2 razy w tygodniu i cieszyć się wolnym czasem.

Różne wersje worka

Dla mniejszych, ale bardziej rozłożystych krzewów i drzew niskopiennych idealnie sprawdzą się mniejsze i bardziej kompaktowe wersje worków – przypominające „oponkę” lub obwarzanka. Taki treegator ma pojemność ok. 50-70 l – i podobnie jak zwykły worek nawadniający – układa się go na podłożu wokół drzewa i wlewa wodę przez mały otwór.

treegatory

Zalety treegatorów

Stosowanie worków nawadniających nie tylko ochroni drzewa przed przesuszeniem, ale również przed chorobami grzybowymi – technika kropelkowe dostarcza wodę bezpośrednio do podłoża, dzięki czemu pień drzewa pozostaje suchy. Co więcej, podstawa treegatora osłania glebę wokół pnia drzewa, zabezpieczając ją przed nadmiernym parowaniem.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: RegioDom, treegator.com.pl

Dodaj komentarz