fbpx

Czas na cyber-detoks. Australijskie szkoły zakazują telefonów komórkowych

Australia postanowiła walczyć z rosnącym uzależnieniem od telefonów komórkowych wśród dzieci i młodzieży. Od 2020 roku uczniowie będą mieli zakaz korzystania z telefonów komórkowych, smartwatchów, słuchawek, tabletów i innych tego typu urządzeń we wszystkich australijskich szkołach publicznych.

30 października 2019 roku premier Mark McGowan ogłosił ogólnokrajową politykę zakazującą uczniom szkół publicznych korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych, a także przerwy na lunch.

Dotychczasowe zasady i dobrowolność korzystania z komórek, tabletów przeszkadzała uczniom w koncentracji.

Zdaniem premiera taka polityka poprawi zdrowie i samopoczucie uczniów poprzez zachęcanie dzieci do nawiązywania kontaktów rówieśniczych w klasie i na terenie szkoły.
Pierwsze szkoły już mają pozytywne efekty takich działań.

Polityka poprawy zdrowia

  • Rząd Australii zareagował na obawy rodziców i nauczycieli dotyczące presji, wywieranej przez media społecznościowe na młodych ludzi – powiedział premier McGowan.

Zakaz ten ma również wpłynąć na cyberprzemoc i uzależnienia od telefonów.

Uczniowie od przedszkola do 6 roku życia nie będą mogli mieć przy sobie telefonów komórkowych, a uczniowie w wieku od 7 do 12 lat muszą mieć wyłączony telefon i trzymać go poza zasięgiem wzroku. Inteligentne zegarki muszą być ustawione w tryb samolotowy.

Wyjątki od tej zasady będą dotyczyć uczniów w tzw. szczególnych okolicznościach, takich jak schorzenia lub na polecenie nauczyciela.

Aby skontaktować się z dziećmi, rodzice będą musieli zadzwonić do administracji szkoły i prosić pociechy do telefonu. Placówki , które już praktykują nowe zasady stwierdziły znaczną poprawę w zachowaniu uczniów. I co ważniejsze, uczniowie w końcu zaczęli ze sobą rozmawiać i nawiązywać głębokie więzi.

 

Źródło: odkrywamyzakryte.com

Opracowanie: Salomea

Dodaj komentarz