fbpx

BMW, które w Iraku uratowało życie 70 ludziom

Cała sytuacja miała miejsce w Kirkuku, w Iraku. Osoby, które trafiły do tego samochodu zawdzięczają temu życie.

Kiedy bojownicy ISIS zaatakowali Kirkuk, nikt nie mógł się czuć bezpieczny. Po tym, gdy sam został ostrzelany, Ako Abdul Rahman zdał sobie sprawę, że sam musi zadbać o swoje bezpieczeństwo, a życie nie ma ceny. Nie zastanawiając się długo zakupił stary samochód wyprodukowany jeszcze w latach 90. Ale nie był to zwykły pojazd, jakich pełno w ogłoszeniach, było to BMW serii 7, w wersji w pełni opancerzonej, którym kiedyś jeździli politycy jakiegoś państwa, albo biznesmeni wielkiej korporacji. Jak za taki „wynalazek”, cena 10 000 dolarów nie wydaje się wygórowana.

21 października ISIS rozpoczęło serię ataków w mieście. Abdul nie wahał się, gdy trzeba było przeciąć swoistą linię frontu rozdzielającą miasto, żeby pojechać po rannych cywili. Robił to wielokrotnie, a po każdym kursie okazywało się, że oczekujących jest jeszcze więcej. Po zaprzestaniu kursów (źródła nie podają, czy w związku z zakończeniem walk, czy BMW nie nadawało się już do użytku) podliczono, że Abdul uratował życie ponad 70 osobom, a do tego przywiózł rodzinom ciała poległych osób.

2

„Mój samochód przyjął ponad 50 kul, wszędzie są po nich ślady. Terroryści ciągle ostrzeliwali moje auto”

4„Powiedziałem sobie – to jest ten czas, kiedy trzeba pomagać innym, muszę to zrobić. Jestem wojownikiem i mam kuloodporny samochód, zhańbię się, jeśli im nie pomogę. Powtarzałem sobie – moim ludziom grozi niebezpieczeństwo, potrzebują mnie, moje miasto jest zagrożone, muszę je chronić” – opowiadał później w wywiadzie.

3

Po wyzwoleniu władze Kirkuku wyraziły swoje uznanie dla odwagi i poświęcenia Abdula, który został zaproszony na spotkanie z gubernatorem. Z odważnym kierowcą skontaktowała się również firma BMW proponując mu fabrycznie nowy samochód w zamian za podziurawiony w walce pojazd, aby wystawić go w przyfabrycznym muzeum, ale Abdul propozycję odrzucił. Zamiast tego postanowił wyremontować pojazd i nadal nim jeździć. Powiedział: „zrobiłem tylko to, co powinien zrobić każdy Irakijczyk”.

Źródło: edition.cnn.com

Dodaj komentarz