fbpx

Przed nami jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku

Truskawkowy Księżyc pojawi się 21 czerwca na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie widowiskowa, gdyż Księżyc znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem. Dzięki temu będzie wydawał się większy niż zwykle i może przybrać pomarańczowy odcień.

W nocy z piątku na sobotę będziemy mogli obserwować pełnię Księżyca. W naszej strefie czasowej maksimum tego zjawiska przypadnie na 3:08 w sobotę. Czerwcowa pełnia nosi nazwę Truskawkowej.

To imponujące zjawisko wyjaśnił w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga “Z głową w gwiazdach”. Nadchodząca pełnia będzie wyjątkowo efektowna ze względu na bliskość letniego przesilenia.

Zjawisko wystąpi nieco ponad 24 godziny po przesileniu letnim, co sprawi, że pełnia będzie bardzo nisko nad horyzontem. Na północy Polski Księżyc będzie się wznosił tylko 6 stopni nad południowy horyzont.

Jest to związane z położeniem Księżyca względem Słońca. Z perspektywy ziemskiego obserwatora pełnie są “naprzeciwko” Słońca, więc gdy w dniu przesilenia letniego Słońce jest najwyżej na niebie, Księżyc jest stosunkowo nisko. W wyższych szerokościach geograficznych taki niski Księżyc prześwieca przez większą ilość atmosfery, co nadaje mu pomarańczowy lub czerwonawy kolor, podobnie jak wschody i zachody Słońca.

Wójcicki dodał, że ta pełnia będzie najniższa od 2006 roku. — Czeka nas więc wielki i pomarańczowy Księżyc przez całą noc. To chyba wystarczający powód, aby nie przegapić tego zjawiska? — powiedział popularyzator astronomii, zaznaczając, że pełnia może być “jednym z najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku”.

Truskawkowy Księżyc. Skąd ta nazwa?

Nazwy pełni Księżyca zostały nadane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem, co odnosi się do okresu zbioru truskawek. Inne nazwy z tego kręgu to Księżyc Zielonej Kukurydzy lub Gorący Księżyc. Celtyckie plemiona nazywały czerwcową pełnię Końskim Księżycem, Miodowym Księżycem lub Różanym Księżycem.

Pełnia Księżyca

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Występuje, gdy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to pojawia się średnio co 29,5 dnia.

Dodaj komentarz