fbpx

Wielka sztuka na małych przystankach. Niezwykły projekt w woj. łódzkim

„Folkowe Przystanki” to artystyczny projekt Fundacji Tu brzoza z siedzibą w Nowym Pudłowie. Jego celem było przeniesienie sztuki w miejsca publiczne i użytkowe. Na 13 przystankach autobusowych pojawiły się reprodukcje twórców takich jak: Stanisław Witkiewicz, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański czy Tadeusz Makowiecki.

 

Obrazy, które pojawiają się na przystankach nawiązują do sztuki lodowej i folkloru. Ale nie wszystkie dzieła to reprodukcje. Wśród kolorowych prac znalazły się również takie, które choć nawiązują do stylistyki znanych twórców, są całkowicie nowym pomysłem stworzonym na potrzeby projektu.

W ramach „Folkowe Przystanki” powstał już 13 obraz (w miejscowości Rudniki); pierwszy natomiast pojawił się w 2015 r. autorstwa Sylwestra Stabryły. Malarz stworzył reprodukcję „Babie Lato” Józefa Chełmońskiego na przystanku w Nowym Pudłowie. Kolejnymi pracami były malowidła stworzone przez Natalię Gralę – dzieło folkowe w Pudłówku oraz „Chłopi” – obraz nawiązujący do słynnej powieści Reymonta.

W 2018 r. Sylwester Stabryła i Natalia Grala tworzyli równolegle. Powstały cztery obrazy pod hasłem „Młodopolskie białogłowy”. Stabryła stworzył w Businie „Pannę młodą” Piotra Stachiewicza, a w Anusinie „Wiosnę” Jacka Malczewskiego, Grala natomiast zreprodukowała w Feliksowie “Ojczyznę” Jacka Malczewskiego, a w Wólce „Żniwa” Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.

W 2020 r. do dwójki malarzy dołączyli Marcin Jaszczak i Olga Pelipas.

Zadanie “Folkowe przystanki – śródpolne galerie” zostało sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2020 „Łódzkie Na Plus”.

 

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: bryla.pl

Fot. mat. Fundacji Tu brzoza

 

 

 

Dodaj komentarz