fbpx

72-letnia babcia zdaje egzamin na czarny pas w taekwondo

Hanna Fraser to 72 letnia babcia, która potrafi przełamać deskę na dwie części, jednym uderzeniem ręki.

To tylko jedno z wielu zadań, które niedawno musiała wykonać, aby pozytywnie przejść test na czarny pas w taekwondo. Zdając egzamin, dołączyła do swojej córki, wnuczki, zięcia oraz wnuczka, którzy także noszą czarny pas.

2

„Spójrzmy na to w ten sposób, jestem ostatnią linią obrony w rodzinie, są pewne oczekiwania wobec mnie” – mówi z uśmiechem Hanna.

Fraser jest zachwycona tym, że wzmocniła swoje ciało i udało jej się zajść aż tak daleko. Jej córka Adele zaczęła trenować taekwondo w 2008 roku. Kiedy Adele miała swój test na czarny pas, przekonała swoją mamę, aby przyszła to zobaczyć.

Po tym jak rozbiła betonowe bloczki (coś czego nie praktykuje się przed egzaminem), Hanna wybiegła do szatni.

„Kiedy zaczęłam odwijać taśmy ochronne przyszła, złapała mnie za ręce i wpatrywała się w nie, chyba spodziewała się połamanych kości.” –powiedziała Adele. Kiedy okazało się że wszystko jest w porządku, uspokoiła się.

Powód, dla którego seniorka sam zdecydowała się na treningi, to już inna historia.

4

„Zaczęłam coraz bardziej oswajać się z tym co stało się pasją w mojej rodzinie, ale nigdy nie myślałam aby się angażować, wszystko się zmieniło po tym, jak miałam zawał!”

Miało to miejsce w marcu 2012, treningi rozpoczęła w czerwcu tego samego roku, po tym jak Mistrz Woo Yong ułożył program treningowy dla niej.

Przed atakiem serca praktykowała Jogę, oraz inne aktywności, co jak sądzi, pomogło jej w taekwondo. Choć najbardziej pomocna była silna wola.

Do szkoły Woo Yonga uczęszcza jeszcze jedna osoba w podobnym do niej wieku, ale Hanna uważa, że sukces nie zależy od liczby lat, ale od motywacji ducha walki. Taekwondo polega na robieniu czegoś najlepiej, jak tylko jesteśmy w stanie.

Aby pozytywnie przejść test na czarny pas, 72-latka musiała wykonać 100 pompek, przysiadów, podskoków, przysiadów, i innych ćwiczeń, wszystko w przeciągu ośmiu minut. Do tego doszedł sprawdzian techniczny w obronie, oraz łamanie drewnianych desek i rozbijanie betonowych bloczków.

Jej nauczyciel Jung, mistrz olimpijski, powiedział, że to bardzo rzadkie i niezwykłe zjawisko, mieć w rodzinie trzy pokolenia mistrzów z czarnym pasem.

Źródło: cbc.ca

Dodaj komentarz