fbpx

Jak uprawiać świeże powietrze? Poznaj 3 potężne rośliny na każdą okazję

Smog to zmora nie tylko dużych miast, ale też naszych mieszkań i miejsc pracy. Gdy wzrasta jego stężenie na zewnątrz, zamykamy okna, chowamy się w domach, ograniczamy spacery, nie wiedząc, że nasze mieszkania to także mikro-producenci smogu. Wbrew zapewnieniom producentów o braku szkodliwości wytwarzanych przez nich towarów, farby na ścianach, kleje, elementy budowlane, meble, dywany, detergenty uwalniają do powietrza różnorodne substancje lotne i zanieczyszczenia, które wpływają na nasze zdrowie przez całą dobę.

I tu z pomocą przychodzi nam Matka Natura, która „przewidziała” każdy scenariusz. Warto zatem wiedzieć, jakie rośliny doniczkowe są zdolne przekształcić smog w bryzę, a przy tym są mało uciążliwie w uprawie. – To palma areka, wężownica i epipremnum. Dziś uważa się je za staroświeckie. Może jednak czas, aby znów wróciły do naszych mieszkań i biur?

Do salonu – palma areka
(Chrysalidocarpus lutescens, Areca lutescens)
● usuwa dwutlenek węgla, zamieniając go w tlen
● cztery rośliny o wysokości sięgającej do ramienia „wyprodukują” tlen potrzebny dla jednej osoby

Pielęgnacja:
Sadzić na bio humusie, często wycierać liście z kurzu, co 3–4 miesiące wystawiać na zewnątrz. Palma powinna zawsze mieć na podstawce wodę; liście należy zraszać raz w tygodniu, aby usprawnić proces fotosyntezy.

► Do sypialni – sansewieria
(Sansevieria trifasciata)
● W nocy zamienia dwutlenek węgla w tlen
● 6 wysokich do pasa roślin „wyprodukuje” tlen potrzebny dla jednej osoby.

Uprawa:
Sansewierię należy podlewać dopiero kiedy ziemia w doniczce jest sucha; gromadzi ona wodę w części naziemnej, dlatego jeśli zostanie przelana wodą, zacznie gnić od korzeni; zimą podlewać raz na 2 miesiące.

Na specjalne okazje – rafidofora – »Money Plant«, zwana dawniej scindapsus
(Epipremnum aurea, rhaphidophora aurea)
● usuwa formaldehydy i inne lotne chemikalia.

Uprawa:
Roślinę należy podlewać dopiero kiedy ma sucho, przelanie jej może doprowadzić do brązowienia liści; nie musi stać w słońcu, nadaje się do zacienionych pomieszczeń; warto ją przycinać, aby ładnie się rozkrzewiała.

Badania przeprowadzone w Indiach potwierdziły, że przybywając w towarzystwie tych roślin przez 10 godzin, stężenie tlenu we krwi wzrasta o 1%, poprawia się zdrowie, zwiększa wydajność pracy.
W budynku, w którym znajdowały się wymienione rośliny
– podrażnienie oczu występuje o 42% rzadziej niż w przypadku innych budynków w Delhi,
– podrażnienie układu oddechowego występuje o 34% rzadziej,
– bóle głowy o 24%,
– upośledzenia oddychania o 12%,
– astma o 9% rzadziej.

Badanie zostało przeprowadzone w budynku o powierzchni 4600 m2, w którym znajdowało się 300 mieszkańców i 1200 roślin.

[Źródło: Kamal Meattle] www.maya.net.pl

Dodaj komentarz