fbpx

Kobiety z Arabii Saudyjskiej odbierają prawo jazdy

Od poniedziałku saudyjskie kobiety mogą odebrać prawo jazdy. Stało się tak na skutek królewskiego dekretu, pozwalającego mieszkankom tego muzułmańskiego kraju na prowadzenie samochodu. Rozporządzenie miało zacząć obowiązywać za trzy tygodnie, jednak zostało wprowadzone wcześniej. Dotąd kobiety nie mogły tam siadać za kierownicą.

„Generalna dyrekcja ruchu drogowego zaczęła dziś – przed datą wprowadzenia 24 czerwca praw jazdy dla kobiet – zastępować dokumentami saudyjskimi międzynarodowe, uznane przez królestwo prawa jazdy” – głosi oficjalny komunikat rozpowszechniany przez Saudi Press Agency.

Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić samochodu.

We wrześniu 2017 roku król Salman zapowiedział zniesienie w czerwcu 2018 roku zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety w ramach reform z inspiracji jego syna i następcy tronu księcia Muhammada.

W poniedziałek wydawanie zezwoleń saudyjskich miało miejsce „w wielu miejscach i w różnych miastach” – podała agencja SPA. Jak dodano, urzędnicy wcześniej „zweryfikowali pozwolenia międzynarodowe” i „ocenili zdolności kandydatek”, poddając je na egzaminowi praktycznemu.

Muhammad ibn Salman został mianowany następcą tronu w czerwcu 2017 roku przez króla Salmana. 32-letni książę zapowiada zreformowanie i modernizację. Arabii Saudyjskiej.

Niedawno powołano kobietę – Tamadhir bint Josif al-Rammah – na urząd wiceministra pracy i rozwoju społecznego, co również przypisuje się reformatorskim zamierzeniom księcia .

Obok rozszerzania praw kobiet reformy obejmują też promowanie masowej rozrywki. W marcu ministerstwo kultury zatwierdziło regulamin wydawania pozwoleń na otwieranie kin. Ta rozrywka była w królestwie przez ostatnie czterdzieści lat całkowicie zakazana.

Saudyjski minister kultury Awad ibn al-Awad oświadczył, że powrót kin do Arabii Saudyjskiej „przyczyni się do wzrostu gospodarczego i dywersyfikacji kultury, stworzy więcej miejsc pracy i wzbogaci wachlarz rozrywek, dla których Arabia Saudyjska jest największym rynkiem w regionie”.

Źródłó: materiały prasowe

Dodaj komentarz