fbpx

Cyfrowy biomarker wykryje chorobę. Pomysłodawcą jest 21-letni Polak

Skupienie się na innowacyjnych badaniach zamiast studiów? Takie są warunki otrzymania 100 tys dol. honorarium w ramach stypendium The Thiel Foundation. W tym roku doceniono 21-letniego Polaka.

 

Prestiżowe stypendium

Hugo Chróst – twórca start-upu biotechnologicznego Solvemed – został tegorocznym stypendystą prestiżowej fundacji The Thiel Foundation. W jej ramach otrzymał honorarium o wartości 100 tys. dol., oraz dwuletnią opiekę mentorską.

Młody twórca chce w ramach start-upu stworzyć cyfrowy biomarker, który pomoże zdiagnozować trudne do wykrycia schorzenia: m.in.: chorobę Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. To nie pierwsze duże wyróżnienie dla Hugo Chrósta. W 2022 r. znalazł się w rankingu najbardziej wpływowych młodych Europejczyków magazynu „Forbes”.

-W świecie, w którym rządzi konformizm, ci młodzi ludzie postanawiają na nowo wyobrazić sobie każdą branżę, z którą się stykają. Tegoroczna klasa wprowadza innowacje w tak różnych dziedzinach, jak produkcja energii, badania genetyczne, sztuczna inteligencja czy rolnictwo – powiedział Brian Rowen, prezes The Thiel Foundation.

Badania zamiast studiów

Twórcą fundacji jest amerykański miliarder Peter Thiel, który uczestniczył w tworzeniu portalu PayPal oraz zainwestował w platformę Facebook, gdy dopiero powstawała. Ufundowane przez niego stypendium dostanie 20 młodych biznesmenów z całego świata – w tej grupie szczęśliwców po raz pierwszy wyróżniono Polaka.

Jest tylko jeden „haczyk”. Warunkiem skorzystania ze stypendium jest całkowite poświęcenie się pracy badawczej. Prowadzenie działalności z jednoczesnym studiowaniem na uczelni wyższej nie wchodzi w grę. Jak wyjaśnia to Alex Handy, dyrektor Thiel Fellowship:

-Młodzi ludzie otrzymujący stypendium wiedzą, że uniwersytety tylko ich powstrzymają w rozwoju. Ponad jedna trzecia tegorocznych kandydatów nigdy nie złożyła podania na studia i zamiast tego podąża własną ścieżką.

Do tej pory w ramach fundacji rozdano w sumie 251 stypendiów. Wiele z nich zaowocowało przełomowymi odkryciami w dziedzinie technologii i medycyny. Trzymamy kciuki, aby twórcy Solvemed również szybko się powiodło.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: WP Kobieta

Dodaj komentarz