fbpx

W Warszawie na Bielanach zbudowali… hotel dla jaskółek!

Hotel dla jaskółek powstał na ośmiometrowej wieży i został ustawiony przy ulicy ul. Bogusławskiego. Ptaki mają do dyspozycji 42 gniazda. Zainstalowano również urządzenie wydające dźwięk wabiący ptaki. 

Jak informuje Krystian Lisiak, przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska –  Mimo, że są to bardzo pożyteczne ptaki, to nie spotykały się z przychylnością niektórych mieszkańców. Okazywało się, że gniazda, które były budowane przez ptaki na budynkach mieszkalnych były przez niektórych niszczone.

Radni postanowili  zatem pomóc ptakom i wpadli na pomysł wybudowania specjalnych gniazd.  

Postanowiliśmy złożyć projekt wieży dla jaskółek do Budżetu Obywatelskiego, aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały tu swoje miejsce do życia. Dotychczas takie projekty były realizowane poza granicami kraju. Uznaliśmy, że warto spróbować również u nas. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców, uzyskał ponad 1700 głosów i został zrealizowany przez urząd dzielnicy. Pozostaje mieć teraz nadzieję, że wieża zostanie przez ptaki szybko zasiedlona – kontynuuje Lisiak.  

Jaskółki są bardzo pożyteczne, ponieważ jeden osobnik potrafi złowić sześć tysięcy komarów, którymi żywi siebie oraz pisklęta.

 

Źródło: radiokolor.pl

Foto: UD Bielany

Dodaj komentarz