fbpx

Buty z drukarki 3D. Sam je zaprojektujesz w aplikacji, a potem sam złożysz

Studentki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyły projekt buta, który w całości wykonany jest w technologii druku 3D, a jedynymi użytymi materiałami są przyjazne środowisku tworzywo i naturalne tkaniny. Buty można będzie samodzielnie zaprojektować, wydrukować i niczym klocki złożyć w całość.

Ten projekt to zupełnie nowy pomysł na wykonanie obuwia i sposób jego sprzedaży. Absolwentki postanowiły stworzyć stylowe, funkcjonalne, całkowicie biodegradowalne buty, których wygląd zaprojektują sami kupujący.
W praktyce wszystko ma zaczynać się od skorzystania z internetowego kreatora obuwia, w którym wybierzemy jego kolorystykę i fason. Później wystarczy zmierzyć stopy, korzystając z dedykowanej aplikacji i kliknąć przycisk „Kupuj”. Teraz czas udać się do lokalnego centrum druku 3D i…. wydrukować buty.

Wierzch buta zbudowany został z oddychającej tkaniny (przyjazna środowisku wełna lub bawełna), na którą nadrukowane są w technologii druku 3D ozdobne aplikacje, nadające mu sportowy charakter. Autorski pomysł pozwolił też na naniesienie na tkaniny zapięć, dzięki czemu but można samodzielnie złożyć bez potrzeby szycia i sięgania po klej.

Zuzanna Gronowicz i Barbara Motylińska tak zaprojektowały obuwie, by  do jego wytworzenia wykorzystać jak najmniej materiałów i jak najszybciej wydrukować finalny produkt. Cały proces produkcji wykonany został na polskiej maszynie prototypowej firmy ZMorph, która po zmianie głowic z drukarki 3D zamienia się w urządzenie wycinające leserem wzory w tkaninach. Pozwala to na zrobienie kompletnego buta praktycznie bez potrzeby sięgania po inne narzędzia.

Czytaj więcej na: crazynauka.pl

Foto: materiały autorek projektu

 

Dodaj komentarz