fbpx

Carson Huey-You, genialne dziecko fizyki, ukończył uniwersytet w wieku 14 lat

14-letni chłopiec został jednym z najmłodszych absolwentów uniwersytetu na świecie. Carson Huey-You miał zaledwie 11 lat, gdy rozpoczął studiowanie fizyki na Texas Christian University, ucząc się również matematyki i języka chińskiego.

„To naprawdę nie było łatwe” – powiedział Carson, udzielając wywiadu jednej ze stacji telewizyjnych, NBCDFW – Już w szkole średniej wiedziałem, że chcę zajmować się fizyką, ale wtedy najbardziej przemawiała do mnie fizyka kwantowa, ponieważ była abstrakcyjna. Nie można w tym wypadku zaobserwować, co się dzieje, więc trzeba polegać na matematyce”.

Według mamy nastolatka, Claretty Kimp, Carson po raz pierwszy zdradził zainteresowanie matematyką w wieku zaledwie 3 lat. Nauczyciele szybko odkryli, że maluch posiada zrozumienie matematyki na poziomie ostatniej klasy szkoły średniej. Chłopiec przeskoczył kilka klas, kończąc szkołę średnią w wieku 10 lat.

Kiedy w sobotę 13-go maja oficjalnie ukończył uczelnię, został najmłodszym absolwentem w 144-letniej historii Texas Christian University.

Do fizycznego geniusza może wkrótce dołączyć jego młodszy brat, 11-letni Cannan Huey-You, który w sierpniu rozpoczyna studia z zakresu astrofizyki oraz inżynierii.

Bracia nie są pierwszymi dziećmi, które w tak ekspresowym tempie przechodzą przez akademicką ścieżkę. W roku 1981 Ruth Lawrence z Brighton ukończyła matematykę na Oxford University, mając zaledwie 13 lat.

 

 

Źródło: huffingtonpost.co.uk

Tłumaczenie: Natalia Szpak

Dodaj komentarz