fbpx

W Szwecji ośmioletnia dziewczynka wyciągnęła z jeziora 1500-letni miecz

Saga Venecek, 8-letnia Szwedka, znalazła miecz pochodzący z ery przed wikingami. Znalezisko liczące sobie około 1500 lat wyciągnęła z jeziora Vidöstern – informuje BBC.

Początkowo wiek reliktu datowano na 1000 lat, ostatecznie jednak eksperci w miejscowym muzeum ocenili, że znalezisko liczy sobie półtora tysiąclecia. – Nie codziennie natykasz się na miecz w jeziorze – skomentował Mikael Nordström, pracownik muzeum.

Dziewczynka natrafiła na broń dzięki niskiemu poziomowi wody, który był spowodowany przez suszę. – Poczułam coś w wodzie i podniosłam to. Miało uchwyt, więc poszłam do taty powiedzieć mu, że znalazłam coś, co wygląda jak miecz – relacjonuje 8-letnia Saga.

Zdaniem ekspertów z miejscowego muzeum, historyczny przedmiot jest świetnie zachowany. Postanowiono zbadać dno jeziora w poszukiwaniu innych reliktów – decyzja okazała się słuszna, bowiem historycy natrafili także na broszkę pochodzącą z trzeciego wieku naszej ery. Muzeum okręgowe w Jönköping prowadzi dalsze poszukiwania starodawnych przedmiotów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

One thought on “W Szwecji ośmioletnia dziewczynka wyciągnęła z jeziora 1500-letni miecz

  • 6 października 2019 at 20:12
    Permalink

    co w 5 wieku w Szwecji robiłł miecz a w 3 broszka (czyżby jakaś strojnisia z dawnych wieków)?

    Reply

Dodaj komentarz