fbpx

Masz maskę do pływania? Możesz pomóc lekarzom

Sprzęt używany zwykle do obserwacji podwodnego świata, po drobnej modyfikacji może chronić lekarzy podczas pracy, a także zastąpić tradycyjną maskę tlenową pacjentowi podłączonemu do respiratora.

Pomysł zaadoptowania masek na potrzeby walki z koronawirusem powstał we Włoszech. Skorzystali z niego między innymi Francuzi i Belgowie, modyfikując maski w podobny sposób. Teraz z rozwiązania będą korzystać anestezjolodzy z Łodzi.

– Maska szczelnie przylega do twarzy, zanurzając ją pod wodą – wyjaśnia dr Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych w Bionanoparku w Łodzi.

Na zakończeniu tej rurki montujemy adapter z filtrem antywirusowym i antybakteryjnym. Maska zapewnia lepszą ochronę niż np. przyłbice, co jest szczególnie ważne podczas zabiegów czy operacji, kiedy personel medyczny ma bliski kontakt z pacjentem – dodaje.

Z prośbą o wykonanie adapterów do masek przez łódzką pracownię Bionanopark, zwrócili lekarze z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy pracują na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego.

– Postanowiliśmy im pomóc i nasi inżynierowie zaprojektowali odpowiednie rozwiązanie – mówi dr Piotr Komorowski, manager Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej w Bionanoparku.

Projekt przeszedł testy i obecnie trwa wydruk adapterów do filtrów.

https://youtu.be/aQ034Q0sRO4
Wydruk adaptera maski

W pierwszej kolejności 15 sztuk adapterów trafi do szpitala im. N. Barlickiego. Po ocenie ich przez lekarzy i wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji, zostaną przygotowane adaptery dla ponad 60 masek – wszystkich, które są na wyposażeniu tej placówki.

– Apelujemy do osób, które mają taką maskę, aby przyniosły ją lub przysłały do Bionanoparku. Zostanie ona zmodyfikowana, a następnie przekazana lekarzom. – mówi dr Elgalal.

Źródło: rmf24.pl

Dodaj komentarz