fbpx

Szansa na lepsze życie. Niemowlę dostało najdroższy lek świata

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia w medycynie. Pięciotygodniowa dziewczynka, która cierpi na atrofię mięśni rdzeniowych (SMA), otrzymała najdroższy lek świata. To historyczny moment dla województwa śląskiego, gdzie refundowana terapia genowa była dotąd niedostępna dla pacjentów z SMA.

SMA to rzadka, ale poważna choroba genetyczna, która prowadzi do postępującej atrofii mięśni i osłabienia. Diagnoza takiego schorzenia u noworodka może być dla rodziny prawdziwym wstrząsem. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Szybkie diagnozowanie choroby u pięciomiesięcznej pacjentki było możliwe dzięki badaniom przesiewowym noworodków, które zostały wprowadzone w marcu ubiegłego roku w całej Polsce. To dzięki nim lekarze mogli szybko zareagować i podjąć kroki w kierunku leczenia.

Lek podany dziewczynce w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie to preparat refundowany, który skutecznie zapobiega objawom SMA. Jednak cena tej terapii może przyprawić o zawrót głowy. Jedna dawka leku kosztuje bowiem aż 9 milionów złotych. Dzięki refundacji, dla rodziny pacjentki leczenie stało się jednak możliwe, co daje nadzieję na poprawę jej stanu zdrowia i lepszą jakość życia.

Historia pięciotygodniowej dziewczynki stanowi ważny krok w leczeniu SMA w Polsce. Świadczy ona o postępie w medycynie oraz o tym, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesne technologie i terapie, które mogą uratować życie najmłodszych pacjentów. Jednocześnie podkreśla potrzebę kontynuowania badań przesiewowych noworodków, aby wczesne wykrywanie i leczenie chorób genetycznych było normą, a nie wyjątkiem.

Źródło: katowice.tvp.pl

Dodaj komentarz