fbpx

Poszukiwacz odnalazł rekordową bryłkę złota. Szukał tylko 20 minut

Odkrywca z Wielkiej Brytanii natrafił na największą dotąd bryłę złota znalezioną na terenie Anglii. „To było dla mnie niewiarygodne”— wyznał miejscowym mediom. Udało mu się znaleźć złoto po zaledwie kilkunastu minutach poszukiwań. Przedmiot ma zostać wystawiony na licytację.

Richard Brock, który odnalazł ten cenny kawałek złota, przybył na wspólną ekspedycję poszukiwaczy w Shropshire Hills przy granicy z Walią, organizowaną przez grupę entuzjastów. Pomimo problemów technicznych ze swoim wykrywaczem metalu i konieczności korzystania ze starszego urządzenia, Brock zdołał odkryć imponującą bryłę złota już po 20 minutach poszukiwań.

„To było niewiarygodne. Opóźniłem się, byłem tam tylko krótki czas, a miało to trwać cały dzień” — relacjonował w rozmowie z mediami.

Znaleziona bryła złota, ważąca 64,8 g, jest uznawana za największe tego typu odkrycie na terenie Anglii, przewyższając poprzedni rekord o 10,8 g.

Właściciel postanowił wystawić bryłę na aukcję, licząc na osiągnięcie kwoty co najmniej 30 tysięcy funtów (ok. 150 tys. złotych). „Oczekujemy dużego zainteresowania. To wyjątkowa okazja, aby zdobyć rzadki złoty samorodek” — komentował Ben Jones, przedstawiciel domu aukcyjnego.

Złoto zostało znalezione w okolicy miejscowości Much Wenlock, niedaleko dawnej trasy kolejowej, którą transportowano zasoby złota z Walii.

Chociaż jest to największe znalezisko złotego samorodka w Anglii, w innych częściach Wielkiej Brytanii odnajdywano większe, z rekordami w Walii i Szkocji, gdzie odnaleziono samorodki ważące odpowiednio 97,12 g i 121,3 g.

Rekord światowy należy do bryły złota ważącej 60,82 kg, wydobytej w Brazylii w 1983 roku.

Dodaj komentarz