Zamek Czocha przeniesiono w wirtualną przestrzeń. Co odkryto?
Dzięki najnowszym zdobyczom technologii udało się odkryć kolejne tajemnice Zamku Czocha, bez naruszania jego struktury. Inżynierowie przenieśli obiekt w wirtualną przestrzeń, aby dokonać drobiazgowej analizy architektury.
Niedawno zaprezentowano wyniki skanów laserowych i fotogrametrii średniowiecznego zabytku. Dyrekcja zamku zapowiada kolejny postęp prac badawczych, być może jeszcze w tym roku.
Anomalie architektoniczne
Badacze przyjrzeli się geometrii murów, która pozwoliła na odwzorowanie kubatury budynku. Analitycy wskazali, że w okolicach winiarni i komnaty książęcej występują anomalie architektoniczne.
- Dzięki naszej technologii odkryliśmy kilka nieprawidłowości. Za pokojem biurowym widzimy nietożsamość geometrii zamku i jego architektury na dwóch poziomach, dzięki czemu możemy podejrzewać, że pod łazienką książęcą znajdują się jakieś przestrzenie – mówi Arkadiusz Pawłowski z firmy FARO, w wywiadzie dla rmf24.
Winnica nie do przechowywania wina
- Podczas skaningu laserowego stwierdzono, że zamurowane schody w dolnej kondygnacji biegną do winnicy. Na podstawie analizy historycznej możemy stwierdzić, że winnica wcale nie służyła do przechowywania win – dodaje Pawłowski.
Nieodkryta pustka
Wokół najniższych pomieszczeń zamku znajduje się nieodkryta pustka. Wyobraźnię rozpala również dziesięciometrowa różnica poziomu między winnicą a gruntem. Można założyć, że nie sadowiono budynku tak wysoko bez wygospodarowania podziemi.
- Efektem skaningu laserowego zamku jest jego wirtualne odwzorowanie i poznanie szczegółów architektonicznych, m.in. grubości ścian, murów czy różnicy poziomów, a także pierwotnego i wtórnego wyglądu średniowiecznej twierdzy – komentuje Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha.
Dokładne odwzorowanie struktury zamku
Skaner laserowy odwzorował dokładnie strukturę zamku.
- Innowacyjna technika pomiaru przyczyni się do podejmowania kolejnych badań związanych z poszukiwaniem historii Zamku Czocha – dodaje Kuczyński.
Przebudowa zamku
Na początku XX w. za sprawą architekta Bodo Ebharda, na zlecenie Ernesta Gütschowa, Zamek Czocha został przebudowany. W dokumentach mistrza ujęte są rozległe podziemia, które do dziś nie zostały udostępnione dla zwiedzających. Ubiegłowieczne dokumenty połączone z nowoczesną technologią dają nadzieję na rozwikłanie tajemnicy rozległych zamkowych pomieszczeń podziemi.
- Wierzymy, że już w tym roku nastąpi kolejny postęp prac badawczych, o których na pewno poinformujemy – zapowiada dyrektor.
Realizacją projektu zajęły się firmy z Polski i Słowacji.
niezwykle ciekawe te informacje o Naszym kochanym kraju